Právě vysíláme

Výsledky filmových cen Český lev: nejlepší film je Šarlatán, ale zastínila ho Krajina ve stínu

7. března 2021 9:10
Výsledky filmových cen Český lev: nejlepší film je Šarlatán, ale zastínila ho Krajina ve stínu

V sobotu večer předala Česká televize ceny České filmové a televizní akademie. Podívejte se, kdo získal ve 28. ročníku cen Český lev ocenění.

Jako nejlepší celovečerní film roku 2020 dnes Česká filmová a televizní akademie vyhlásila snímek Šarlatán, Českého lva si za něj vedle producentů odnáší i režisérka Agnieszka Holland. Snímek o lidovém léčiteli proměnil pět cen ze 14 nominací.

Nejvíce cen dnes na ceremoniálu v pražském Rudolfinu získal snímek Bohdana Slámy Krajina ve stínu, který měl nominací 15. Jeho tvůrci si odnesli šest cen včetně té za kameru a nejlepší mužský herecký výkon.

Magdaléna Borová a Ivan Trojan

Ocenění za mimořádný přínos české kinematografii dostal režisér a scenárista Hynek Bočan. Jako mimořádné audiovizuální počiny akademici ocenili všechny tři nominované projekty.

Cenu si odnesli tvůrci internetového seriálu #MartyIsDead, který loni získal jako první český seriál mezinárodní cenu Emmy. Filmová akademie dnes ocenila také projekty Film naživo a Televize naživo, které přinášejí kulturu v době uzavření kin a divadel kvůli pandemii, a filmové muzeum NaFilm.

Šarlatán vynesl sedmou sošku Českého lva Ivanu Trojanovi za ztvárnění hlavní mužské role. V kategorii Nejlepší kamera byl za práci na tomto snímku oceněn Martin Štrba a Radim Hladík, jr. dostal cenu za Nejlepší zvuk.

Krajina ve stínu znamenala první sošku lva pro herečku Magdalénu Borovou, která ztvárnila hlavní ženskou roli. Akademici ocenili i ženský herecký výkon ve vedlejší roli, za něj dali cenu Patře Špalkové.

Poprvé se letos také udílela cena v kategorii nejlepší animovaný film. Dostal ji režisér, výtvarník a producent Jan Balej za loutkový dobrodružný snímek Barevný sen.

Českého lva za nejlepší televizní seriál získali tvůrci seriálu Zrádci o boji policie s drogovou mafií, vznikl v České televize podle původního námětu Jiřího Vacka, jednoho ze zakladatelů Národní protidrogové centrály, a na základě příběhů policistů z terénu.

Letošní 28. ročník udílení Českých lvů se konal v pražském Rudolfinu kvůli opatřením zavedeným proti šíření koronaviru za zvláštních bezpečnostních opatření a bez stovek jindy přítomných diváků. Na místě byly jen asi dvě stovky lidí, především nominovaných a předávajících. Všichni museli podstoupit test na Covid – 19, řádově několik lidí kvůli pozitivnímu výsledku pořadatelé na ceremoniál nepustili.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat