Právě vysíláme

Disney aktualizuje varování o obsahu rasismu: Rasistický je prý Petr Pan či ušaté slůně Dumbo

16. října 2020 13:10
Disney aktualizuje varování o obsahu rasismu: Rasistický je prý Petr Pan či ušaté slůně Dumbo

Společnost Disney kritizuje vlastní klasické pohádky. Při přehrávání ve streamovací službě Disney+ nyní blikají upozornění s varováním o stereotypech na obsah týkající se rasismu v klasických disneyovských filmech.

Rasismus a stereotypy v klasických pohádkách

Na začátku pohádek se objeví na 12 vteřin varování. „Tento program zahrnuje negativní vyobrazení nebo špatné zacházení s lidmi nebo kulturami. Tyto stereotypy byly špatné tehdy a špatné i teď,“ uvádí varování. Zpráva dodává: „Namísto odstranění obsahu chceme uznat jeho škodlivý dopad, poučit se z něj a podnítit konverzaci, abychom společně vytvořili inkluzivnější budoucnost. Společnost Disney je odhodlána tvořit příběhy s inspirativními a ambiciózními tématy, které odrážejí bohatou diverzitu lidské zkušenosti po celém světě.“

Lady a Tramp

Dvě siamské kočky, Si a Am, jsou zobrazeny s anti-asijskými stereotypy. K dispozici je také scéna na psí libře, kde psi se silným přízvukem zobrazují stereotypy zemí, z nichž jejich plemena pocházejí – například mexická čivava Pedro a ruský barzoj Boris.

Aristokočky

Siamská kočka zvaná Shun Gon, kterou dabuje bílý herec, je dle Disney vykreslena jako rasistická karikatura asijské osoby. Hraje hůlkami na klavír.

Dumbo

Skupina vran, které pomáhají ušatému Dumbovi naučit se létat, mají podle nových pravidel Disney přehnané stereotypní černé hlasy. Hlavní vrána se jmenuje Jim Crow, což je odkaz na soubor rasistických segregačních zákonů v jižní části USA v té době, ​​a je dabována bílým hercem Cliffem Edwardsem.

Kniha džunglí

Postava krále Louieho, opice se špatnými jazykovými schopnostmi, zpívá v dixielandském jazzovém stylu a je líná. Podle společnosti Disney je postava kritizována za to, že je rasistickou karikaturou Afroameričanů.

Peter Pan

Pohádka označuje rasistickou nadávkou domorodce jako „červenokožce“. Peter a ztracení kluci tančí v čelenkách, o kterých Disney nyní říká, že jsou formou výsměchu a přivlastňování si kultury a obrazů původních obyvatel. Přejmenovaná musela být i hlavní píseň, ta byla původně nazvaná Co dělá červeného muže červeným, proto byla odsouzena jako rasistická – později byla přejmenována na Co dělá statečného muže odvážným.

 

Zdroj: Disney+

Články, které by tě mohly zajímat