Právě vysíláme

Do kin se chystá film Gump – pes, který naučil lidi žít. Tady je první trailer

29. září 2020 13:48
Do kin se chystá film Gump – pes, který naučil lidi žít. Tady je první trailer

Letos v létě natočil režisér F. A. Brabec film o toulavém psu Gumpovi, jehož scénář vznikl na základě knižní předlohy Filipa Rožka. Kniha se během jednoho roku stala nejprodávanější knihou v ČR, na svém kontě má více než 120 000 prodaných výtisků a získala ocenění čtenářů Magnesia Litera.

Autor knihy Filip Rožek v roce 2016 spoluzaložil organizaci Se psem mě baví svět, která pomáhá týraným a opuštěným psům. Projekt Gump vznikl na základě příběhů psů z této organizace. Nyní tvůrci představují první filmovou ukázku z chystaného snímku. „Natočili jsme toho mnohem víc, než jsme chtěli, protože to všichni hráli v té nejryzejší podobě. Mám z toho úžasný pocit,“ popsal práci na snímku režisér. V hlavních rolích se objeví Bolek Polívka, Eva Holubová, Ivana Chýlková, Karel Roden, Richard Krajčo nebo Jana Plodková.

„Ve střižně jsem objevil mnoho nových tváří pejsků, mnoho nových pohledů, protože díky digitalizaci snímání máme možnost zapnout kameru a natáčet třeba půl hodiny. Vynikající střihač Alois Fišárek je navíc trpělivý, takže můžeme hledat a hledat a z natočeného materiálu vybírat opravdu perly,“ dodal F. A. Brabec, který je otcem myšlenky převést úspěšnou knihu o psovi Gumpovi do filmové podoby.

„Diváci se mohou těšit na pravdivý film. Film spontánně a pravdivě zahraný pejsky, přičemž herci hrají spíš druhotnou roli. V tomhle filmu jde hlavně o emoce,“ popsal spoluproducent filmu a zároveň autor knihy Filip Rožek. „Myslím si, že nic takového diváci v kině spoustu let neprožili. Vyprávíme ten příběh jinak. Mnoho záběrů je z pohledu psa. Uvidíte českou krajinu z pohledu od země. Bude to myslím nevšední zážitek, příběh viděný psíma očima, diváci si s ním mohou projít, jak se cítí, co prožívá,“ dodal režisér F. A. Brabec.

Pro tak náročné natáčení bylo potřeba najít vhodné psy. A to se naštěstí povedlo. Gump postupně roste. Takže první bylo štěňátko, až to skončilo u čtvrtého pejska, toho Gumpa z knížky, který byl ale hodně vystrašený. Jeho sebevědomí ale rostlo spolu s celým filmem a jsem šťastný, že to zvládl. Myslím, že film pomohl i jemu,“ dodal Rožek.

Snímek Gump – pes, který naučil lidi žít, je dojemným příběhem vyprávěným očima psího tuláka Gumpa. Psí obětavost, moudrost a spousta emocí, to všechno ovlivnilo štáb, který si na konci natáčení rozebral všechny psy, jež ve filmu hrají. Režisér F. A. Brabec si vzal dokonce hned dva.

Premiéra v českých kinech je naplánována na čtvrtek 3. prosince 2020. Distributorem je společnost Bioscop.

Články, které by tě mohly zajímat