Právě vysíláme

Dřevostavba nebo zděný dům – co je lepší?

27. června 2022 0:01
Dřevostavba nebo zděný dům – co je lepší?

Uvažujete nad tím, jestli postavit dům zděný nebo dřevěný?

Myslíte si, že by mohla s rozhodnutím pomoci cena? Pozor na to. Cena dřeva už dávno není jistotou levného domu, zvlášť když na dům potřebujete surovinu opravdu kvalitní. Při rozhodování proto navíc můžete přemýšlet i nad jinými faktory. Oba dva typy staveb mají totiž své klady i zápory. Co je tedy lepší – dřevostavba nebo zděný dům?

Cenové porovnání

Jak jsme už napsali, na výstavbu dřevostavby se používá opravdu kvalitní dřevo, například buk, dub, jedle, modřín a podobně. A většinou je toto dřevo dováženo ze zahraničí, což jeho cenu nadále zvyšuje. Na zděný dům se oproti tomu může využít více různých materiálů, například existuje řada typů cihel a dalších stavebnin, takže pokud chcete snižovat náklady, budete pravděpodobně kupovat, co je aktuálně nejlevnější. Cena za materiál pro dům tak v obou případech může být srovnatelná.

Délky výstavby

  • Stavbu zděného domu je třeba pečlivě plánovat, protože její konstrukce vyžaduje mnoho kroků, které dřevostavba nemá, Jedná se o tzv. mokré procesy. Je dobré alespoň hrubou stavbu stihnout do zimy. Přes toto období pak stavba pěkně vymrzne, vyschne a sedne si. Tak eliminujete nežádoucí praskání omítky v budoucnu. Samozřejmě že i v dnešní době se staví bez tohoto kroku, ale rozhodně má na stavbu pouze pozitivní vliv. Stavba zděného domu tak klidně může trvat rok (i déle).
  • Dřevostavbu je možné stavět prakticky v jakémkoliv ročním období. A to ve velmi krátké době. Není problém mít celý dům postavený už za tři měsíce. Samozřejmě tuto dobu může ovlivnit zvlášť deštivé počasí, protože přece jen mokro může kvalitu dřeva hodně ovlivnit. Další drobné zdržení mohou mít doplňkové stavební práce. Ale obecně se dá říct, že výstavba dřevostavby je rychlejší.

Životnost stavby

  • Zděný dům má obecně větší potenciál v životnosti i snadnějších opravách. Díky tomu vám může dobře postavený cihlový dům vydržet bez zásadnějších zásahů klidně i 30 let. A to se vyplatí především tehdy, když vám s jeho výstavbou pomohla třeba hypotéka.
  • Dřevostavba vyžaduje větší péči o venkovní vzhled. Dřevo je vystaveno povětrnostním vlivům, je třeba ho pokud možno pravidelně ošetřovat ochrannými nátěry.

Energetická náročnost

Současné legislativní nároky na energetickou soběstačnost se projevují i ve stavebnictví. Proto je u novostaveb vyžadováno, aby byly energeticky úsporné. A to platí jak u dřeva, tak u cihel. Řešením je samozřejmě vhodná izolace. V tomto případě ale kupodivu hraje prim zděný dům, který má oproti dřevostavbě schopnost do zdiva absorbovat teplo a zajišťovat jeho lepší akumulaci. Proto i po ukončení topení je v domě ještě celkem dlouho příjemně teplo. Dřevo se pak v létě více zahřívá, proto se vyplatí i nějaká klimatizace do domu.

Pro úplnost je dobré dodat že pokud byste porovnávali dřevostavbu s běžným (starším) nezatepleným domem, pak rozhodně zvolíte dřevo. Protože je u něj možné dosáhnout klidně až 30% roční úspory. Moderní dřevostavby patří bezpochyby do kategorie nízkoenergetického bydlení.

Dodatečné úpravy

  • Dřevostavby mají omezenější možnosti dodatečných úprav. Je proto třeba už při přípravě projektu promyslet každý detail, každou zásuvku a každý spotřebič.
  • Zděný dům je v tomto mnohem vstřícnější. Bez problémů upravíte místnost, předěláte rozvod elektřiny, přidáte přepážku a podobně. Vše pak snadno zapravíte, zamalujete a není nic poznat.

Dřevostavby se také mnohem více hodí do venkovského nebo maloměstského prostředí. Stavba by měla zohledňovat místo, měla by do něj zapadnout. Mimo jiné pak dřevo o něco hůře tlumí zvuk, takže pokud chcete mít příjemné bydlení, je vždycky lépe volit lokalitu klidnější.

Zděné domy můžete stavět kdekoliv. Samozřejmě také závisí na souladu s územním plánem a zachováním místního rázu, tak aby vám bylo stavební povolení vůbec vydáno.

Obě stavby mají svá plus i mínus, je proto jen na vás, pro kterou variantu se nakonec rozhodnete a kde budete chtít spokojeně žít.

Články, které by tě mohly zajímat