Právě vysíláme

Pár tisíc ihned a na ruku? Proč si nikdy nebrat snadno dostupné půjčky

17. října 2022 9:00
Pár tisíc ihned a na ruku? Proč si nikdy nebrat snadno dostupné půjčky

Nebankovní půjčky nabízejí velmi jednoduchý způsob, jak se rychle a jednoduše dostat k penězům. Tím však jejich výhody zpravidla končí. Proč se nebankovním půjčkám ihned v hotovosti, půjčkám v insolvenci a dalším podobným produktům raději vyhnout velkým obloukem?

Půjčka ihned v hotovosti, půjčka na ruku ještě dnes nebo půjčka v insolvenci – na tyto a mnohé další produkty se nebankovní společnosti snaží nalákat nové klienty. Podmínky úvěru se na první pohled zdají být nadmíru výhodné, nicméně opak bývá pravdou.

S drtivou většinou nebankovních půjček jsou spojeny extrémně vysoké poplatky a úroky, což do značné míry znesnadňuje jejich splácení. Jakmile se však dluh nesplácí včas, začnou se připočítávat úroky z prodlení a celková splatná částka se ještě více navyšuje. Mnoho lidí si v takto zoufalé situaci bere další a další nebankovní půjčky a dostává se tak do dluhové pasti, z níž se jen obtížně hledá cesta ven.

Nejnebezpečnější jsou lichvářské půjčky, které jsou poskytovány bez prověření bonity žadatele. Typicky se jedná o půjčky bez registru, půjčky bez doložení příjmu, půjčky ihned v hotovosti, půjčky v insolvenci a podobně. Každý poskytovatel úvěrů má přitom povinnost bonitu kontrolovat. V případě, že klient není úvěruschopný, by půjčka samozřejmě neměla být schválena.

Jak se vyznat v nebankovních společnostech?

Existují jak solidní, tak nesolidní nebankovní společnosti. V prvním případě jde o poskytovatele, kteří dodržují zákon a před poskytnutím půjčky prověřují výši příjmu klienta a jeho případné záznamy v úvěrových registrech. Některé společnosti, které lze označit za férové, lze znát například díky možnosti nákupu telefonu na splátky, která je nabízena ve spolupráci s elektro prodejnami.

Ty nesolidní půjčí i lidem, kteří zcela očividně nebudou schopni svůj závazek splácet, aby tak vydělaly na dodatečných poplatcích a úrocích z prodlení.

Obecně tedy platí, že spolehliví poskytovatelé kontrolují bonitu neboli úvěruschopnost žadatelů o úvěr, zatímco ti nespolehliví půjčí i lidem, kteří by za normálních okolností na půjčku nedosáhli.

Rizika snadno dostupných nebankovních půjček

Existuje mnoho důvodů, proč se snadno dostupným nebankovním půjčkám vyhnout. Mezi ty hlavní patří:

  • velmi vysoká RPSN
  • velmi vysoké úroky z prodlení
  • často netransparentní podmínky

Všechny zmíněné atributy nebankovních půjček mohou vést k tomu, že se finanční situace dlužníka ještě více zhorší, a to velmi znatelně.

Ačkoliv se nebankovní půjčky jeví jako snadné řešení nedostatku financí, ve skutečnosti tomu tak není. V dlouhodobějším horizontu se ukáže, že se člověk dostal do mnohonásobně vyšších dluhů, než byla původní půjčená částka.

Existují jiné a mnohem rozumnější způsoby, jak rychle získat peníze. Patří mezi ně například prodej nepotřebných věcí nebo jednorázové brigády s okamžitou výplatou. Do budoucna je pak vhodné vymyslet způsoby, jak si vytvořit adekvátní finanční rezervu pro nečekané situace.

Články, které by tě mohly zajímat