Právě vysíláme

Anketa Český slavík se vrací, ujal se jí známý miliardář

14. září 2021 14:54
Anketa Český slavík se vrací, ujal se jí známý miliardář

Po čtyřleté pauze se letos na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21.

Nově je prezidentem ankety matematik a podnikatel Karel Janeček. Novou podobu trofeje pro nejpopulárnějšího zpěváka, zpěvačku i skupinu, pro něž hlasuje široká veřejnost, připravuje designérka Viktorie Beldová.

Karel Janeček získal většinový podíl v pořádající agentuře. Post ředitele převzal po Jaroslavu Těšínském producent Jakub Horák, Těšínský bude nadále čestným ředitelem Slavíka. Podrobnosti o galavečeru, o nové struktuře hlasování, donátorském systému a nových kategoriích zveřejní pořadatelé 21. září.

Karel Janeček

Anketě Český slavík, kterou letos čeká 23. ročník, předcházelo 30 ročníků ankety Zlatý slavík. Naposledy se udílela 25. listopadu 2017 a je spjata zejména se zpěvákem Karlem Gottem, který získal 42 slavíků. Dalším rekordmanem je Lucie Bílá, v jejíž sbírce je 20 slavíků.

Anketu v posledních letech jejího konání provázely různé kontroverze, například kolem údajné manipulace s hlasy. Kvůli tomu, že hlasy či jejich množství, které byly zaslané pro jednoho interpreta či formaci, „neodpovídaly standardu hlasování“, pořadatelé vyřazovali účastníky v roce 2007 či 2009. V roce 2013 zase vyvolal protesty některých muzikantů případ rappera Martina Pohla vystupujícího pod přezdívkou Řezník, který byl vyřazen kvůli vulgárním a násilným textům.

V roce 2016, při předposledním ročníku, vzbudilo pozornost druhé místo Tomáše Ortela i jeho skupiny Ortel. Kapela byla spojována s krajní pravicí a kritici jí vyčítali xenofobní texty namířené proti menšinám. Pořádající agentura Musica Bohemica při analýze hlasování dospěla k závěru, že kapela a její lídr dostali podporu nad rámec pravidel fair play. Pořadatel se proto rozhodl započíst skupině i zpěvákovi stejný počet bodů, který získali v předchozím ročníku, kdy podobné porušení pravidel nezjistil.

Články, které by tě mohly zajímat