Právě vysíláme

Český slavík 21 už v listopadu. Slibuje nový hlasovací systém i Hip hop & Rap

22. září 2021 11:05
Český slavík 21 už v listopadu. Slibuje nový hlasovací systém i Hip hop & Rap

Po čtyřleté pauze se letos na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21. Vyhlášení výsledků obnovené hudební ankety Český slavík 21 se uskuteční v pátek 19. listopadu 2021 v Hudebním divadle Karlín v Praze. Anketa se vrací s novou strukturou hlasování, jejímž autorem je prezident Českého slavíka 21 matematik a podnikatel Karel Janeček.

Nový způsob hlasování

Hlasuje se pomocí nového systému D21 na platformě Decision 21. Lidé mohou hlasovat také na stránkách hlasovani.ceskyslavik.cz.

V minulém hlasování za první místo dávali tři body, za druhé dva a za třetí jeden bod. „Principem hlasování D21 je, že každý volič má více hlasů. Konkrétně v Českém slavíku 21 může hlasující zvolit až pět interpretů, kterým chce dát svůj hlas. Pro sjednocení společnosti je v systému D21 důležité, že volič může vyjádřit své preference stejnou silou. To je důležité zejména v politice, kde kandidát, který rozděluje společnost, nedostane ty druhé a třetí hlasy. Šanci tak mají vyhrát sjednocující kandidáti, kteří dostanou hlasy i od toho, kdo volí někoho jiného,“ řekl pro ČTK Janeček, který je od roku 2013 autorem tohoto způsobu hlasování.

 

„Já jsem se rozhodl Českého slavíka obnovit, abych pomohl české hudební scéně, která utrpěla přehnanými až neracionálními restrikcemi, kvůli kterým trpěly nejen naše děti, ale i mnozí umělci a hudebníci,“ uvedl Janeček. „A další věc je, že už před třemi lety mi přišlo jako velká škoda, aby největší celonárodní anketa, jejíž název vymyslel už před šedesáti lety Ladislav Smoljak, zkrachovala kvůli špatnému hlasovacímu systému. Nic podobného by se přitom s hlasovacím systémem D21 nestalo,“ dodal.

Zájemci mohou v anketě Český slavík 21 hlasovat jako dřív v kategoriích Zpěvák, Zpěvačka, Skupina a nově v kategorii Hip hop & Rap. Od soboty 6. listopadu 2021 navíc začne hlasování v kategorii Objev roku, které se bude konat až do poloviny přímého televizního přenosu na Televizi Nova.

Průvodci večerem budou Aleš Háma a Ondřej Sokol. „Na galavečeru vystoupí například kapela Kryštof nebo Ewa Farna, Marek Ztracený a Tomáš Klus. Anketa je neodmyslitelně spjata s Karlem Gottem, a tvůrci tak budou myslet i na jeho odkaz,“ řekl ředitel Českého slavíka 21 Jakub Horák.

Nový design

Nové budou i sošky pro vítěze ankety Český slavík 21, za jejichž podobou stojí Viktorie Beldová a Lilia Khousnoutdinova. Zhotovitelem cen je Granát, družstvo umělecké výroby Turnov.

Prezident ankety Český slavík 21 Karel Janeček (vlevo), zpěvačka Lucie Bílá (uprostřed) a designérka Lilia Khousnoutdinova odhalují novou sošku pro vítěze obnovené hudební ankety.

Anketě Český slavík, kterou letos čeká 23. ročník, předcházelo 30 ročníků ankety Zlatý slavík. Naposledy se udílela v neděli 25. listopadu 2017 a je spjata zejména se zpěvákem Karlem Gottem, který získal 42 slavíků. Dalším rekordmanem je Lucie Bílá, v jejíž sbírce je 20 slavíků.

Zpěvačka Lucie Bílá (velvo) a designérka Lilia Khousnoutdinova ukazují novou sošku pro vítěze.

Články, které by tě mohly zajímat