Právě vysíláme

CHINASKI nebo TOMÁŠ KLUS plní sen nemocným: hrají koncert pouze pro jednoho z nich!

27. března 2020 11:10
CHINASKI nebo TOMÁŠ KLUS plní sen nemocným: hrají koncert pouze pro jednoho z nich!

V České republice žije přes 660 lidí, kteří kvůli své nemoci běžně nezažívají atmosféru koncertu v klubu či sportovní hale. Trpí totiž nevyléčitelnou cystickou fibrózou. Z tohoto důvodu se pacienti musejí vyhýbat většímu počtu lidí, tedy i koncertům. To se nyní mění. Známě české kapely všech žánrů kývly na prosbu Klubu nemocných cystickou fibrózou se zúčastní ojedinělého projektu s názvem Koncert pro jednoho. Pacienti si sami mohou napsat seznam kapel, které by chtěli vidět, a ty pak hrají koncert pouze pro jednoho z nich.

Parádní projekt

„My jsme zažili neuvěřitelné koncerty, hráli jsme v Hollywoodu pod palmami, ve vězení, na sjezdovce, v podpalubí, ale koncert pro jednoho člověka jsme zatím nedělali. A bylo to bezvadný, moc nás to bavilo,“ řekl po skončení zatím posledního Koncertu pro jednoho frontman Chinaski Michal Malátný. Společně s kapelou před začátkem nouzového stavu hrál po šestadvacetiletou Kristýnu Altovou z Náchoda.

Cystický fibróza je vzácné a dědičné onemocnění, nejvíce napadá dýchací a trávicí ústrojí. Dospělí pacienti se mnohdy potýkají se spoustou zdravotních problémů a omezeními. Často jsou závislí na podpoře rodiny a blízkých. „Aby měl pacient co nejlepší kondici, musí několikrát denně inhalovat a brát nejrůznější prášky. To mu umožní žít co nejdelší dobu. Jakákoliv návštěva míst s vyšší koncentrací lidí, jej ohrožuje na životě. Proto jsme rádi, že jim projektem Koncert pro jednoho můžeme zprostředkovat životní zážitky,“ říká za Klub CF ředitelka Simona Zábranská a aktuálně doplňuje, že omezení, kterými se nyní kvůli koronavirové pandemii musí řídit lidé po celé zemi, velmi připomínají standardní doporučení pro jejich pacienty.

„Běžně je jim doporučováno nosit roušky ve zdravotnických zařízeních a na místech se zvýšeným výskytem lidí. Pokud se dostanou do kontaktu se stejně nemocným musí dodržovat dvou metrový odstup. Kapesní desinfekce je běžnou součástí pohybu mimo domov,“ vysvětluje.

Projektu Koncert pro jednoho se loni zúčastnil i písničkář Tomáš Klus. Záznam tohoto koncertu si můžete pustit níže.

Zdroj: BrainZone, YouTube

Články, které by tě mohly zajímat