Právě vysíláme

Vychází album Mekyho Žbirky Posledné veci. Dokončoval ho syn David

20. května 2022 11:33
Vychází album Mekyho Žbirky Posledné veci. Dokončoval ho syn David

Nové album Mira Žbirky Posledné veci, které uzavírá jeho víc než padesátiletou autorskou cestu, vychází právě dnes pod vydavatelstvím Universal Music. Je na něm dvanáct nových písní Mira Žbirky, které napsal v průběhu posledních dvou let a nazpíval krátce před svým odchodem.

Čtyři z nich jsou zhudebněnými texty básníků Joža Urbana, Václava Hrabě a Daniela Heviera. Krátká báseň Posledné veci z ranné sbírky poezie Vták pije z koľaje (1977) od posledního jmenovaného básníka, dala název celému albu. V rádiích z něj úspěšně boduje duet otce se synem ve skladbě Nejsi sám. David Žbirka byl pověřený Mekym dokončením a produkcí alba. Spolu s anglickým producentem Patrickem Jamesem Fitzroyem ho nahráli v londýnském studiu Konk.


Na aranžích se kromě PatrickaDavidem podíleli i Oliver Torr (Posledné veci, Ríša snov) a Petr Marek ze skupiny Midi lidi (Len sa neuraz). Albu Posledné veci vdechli život 18. května 2022 v pražské galerii Lucerna kmotra Katarína Knechtová a producenti alba David Žbirka a Patrick James Fitzroy za účasti autorů obalu, básníka Daniela Heviera a dalších významných hostů.  

Vydání alba Posledné veci na LP je naplánované na podzim 2022, v čase, kdy budou vrcholit oslavy nedožité sedmdesátky československé hudební legendy velkými koncerty Tribute To Miro Žbirka 70Bratislavě (17. října 2022 – NTC Aréna), v Praze (21. října 2022 – O₂ universum) a v Londýně (24. září 2022 – 229 Venue). 

Články, které by tě mohly zajímat