Právě vysíláme

Británie pořádala koncert pro 5 tisíc lidí. Bez roušek a rozestupů

3. května 2021 11:23
Británie pořádala koncert pro 5 tisíc lidí. Bez roušek a rozestupů

V anglickém Liverpoolu se konal živý koncert skupiny Blossoms a dalších účinkujících, jehož se zúčastnilo na 5000 diváků bez nutnosti nosit roušku a dodržovat rozestupy.

Spolu se dvěma klubovými nocemi s účastí několika tisíc fanoušků taneční hudby jde o součást pilotního projektu, kterým chce britská vláda otestovat bezpečnost velkých akcí.

Všichni diváci museli před vpuštěním na místo koncertu v parku Sefton vyplnit zdravotní dotazník a prokázat se negativním testem na Covid–19. Teprve uvnitř areálu přestala platit povinnost mít na sobě roušku a dodržovat rozestupy. Domů si návštěvníci odnesou dvě sady PCR testů, které mají aplikovat s odstupem několika dnů. Vědci budou mimo jiné zkoumat, nakolik k přenosu koronaviru přispívá kvalita vzduchu, interakce, pohyb v davu a konzumace alkoholu.

Podle deníku The Guardian se jednalo o největší živý koncert od začátku pandemie. „Normalitu“ tu připomíná předražený cider, zašpiněné chemické toalety i natěšená omladina, která patrně stále nemůže uvěřit štěstí, že je pryč z domu ve velké skupině a nemusí dodržovat policejní „pravidlo šesti lidí“.

„Jsme nadšení!“ řekl 19letý student chemie Tom Plummer, oblečený do havajské košile. „S radostí na sobě nechám (britského premiéra) Borise (Johnsona) dělat pokusy,“ dodal. Většina z účastníků koncertu byli studenti místní univerzity.

Radost mají i účinkující. „Je to jako Vánoce,“ řekl stanici BBC kytarista kapely Blossoms Josh Dewhurst. Formace naposledy vystupovala 15. března 2020, tedy osm dní předtím, než vláda vyhlásila první koronavirový lockdown. Jejich účetní spočítal, že po 18 měsících nucené nečinnosti by si museli najít jinou práci. Přesto celou dobu doufali, že budou schopni uskutečnit plánované turné k novému albu Foolish Loving Spaces.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat