Právě vysíláme

Andrej Babiš vyzval kancléře Mynáře k rezignaci. Pokud neodstoupí, je připravený ho odvolat

19. října 2021 10:44
Andrej Babiš vyzval kancléře Mynáře k rezignaci. Pokud neodstoupí, je připravený ho odvolat

Aktivity kancléře Mynáře, které v posledních dnech provázely hospitalizaci prezidenta Zemana, vedly současného premiéra k zásadnímu prohlášení. Andrej Babiš (ANO) vyzval vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře k rezignaci na funkci.

Pokud tak Mynář neudělá, po aktivaci článku 66 by premiér případné personální změny provedl sám, řekl serveru iDNES.cz.

„Celá ta situace, která tu vznikla, je neadekvátní a nepřijatelná aktivita kancléře Mynáře, proto by bylo nejlepší, kdyby okamžitě rezignoval ze své funkce. To, co předvedl, je absolutně nepřijatelné,“ citoval iDNES.cz premiéra.

Článek 66 ústavy řeší situaci, kdy se země ocitne bez prezidenta, případně prezident není schopen vykonávat úřad a usnesou se na tom obě komory Parlamentu. Část pravomocí hlavy státu si rozdělí premiér a předseda Sněmovny.

Prezident Miloš Zeman nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je krajně nejistá, napsala předsedovi Senátu Ústřední vojenská nemocnice, kde prezident od neděle 10. října 2021 leží na jednotce intenzivní péče.

Mynář byl o stanovisku nemocnice informován ve středu 13. října 2021, přesto o den později zprostředkoval v nemocničním pokoji setkání Zemana s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Nahrávání ... Nahrávání ...

 

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat