Právě vysíláme

Česko má nejvyšší tempo nákazy koronaviru ze sousedních zemí. Ve středu přibylo 650 nakažených

3. září 2020 12:10
Česko má nejvyšší tempo nákazy koronaviru ze sousedních zemí. Ve středu přibylo 650 nakažených

Česká republika má nejvyšší tempo nákazy koronavirem ze sousedních zemí. Denní přírůstky nových případů nemoci Covid-19 na milion obyvatel jsou za minulý týden v Německu či na Slovensku zhruba třetinové. Uvedla to ze svých statistik a výpočtů ČTK.

Česko zaznamenalo nový rekordní přírůstek potvrzených případů nemoci Covid-19, který poprvé překonal hranici 600 za jeden den. Ve středu přibylo 650 nakažených, což je zatím nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí epidemie před půl rokem. Dosavadní maximum z předchozího prvního zářijového dne bylo 504. Laboratoře od začátku března prokázaly nákazu u 25 773 lidí, z nich 425 zemřelo a víc než 18 300 se už vyléčilo.

Další bezpečnostní opatření v Praze?

Kvůli rostoucímu počtu nových případů bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha pravděpodobně nutné přistoupit zejména v Praze k dalším opatřením proti koronaviru, zmínil třeba rozšíření pravidel pro nošení roušek. Sám ministr je v domácí karanténě kvůli nákaze hlavní hygieničky Jarmily Rážové, středeční test na Covid-19 byl u Vojtěcha negativní.

Aktuálně nemocných je 7 022 lidí, to je nejvíc od začátku epidemie. Za uplynulý měsíc také výrazně přibylo lidí, kteří skončili s Covidem-19 v nemocnici. Od začátku srpna do začátku září stoupl počet hospitalizovaných skoro o polovinu na 172. Množství nakažených ve vážném stavu se za měsíc více než zdvojnásobilo na 40 těžce nemocných. V nemocnicích je nyní 2,6 procenta nemocných, zatímco například na přelomu dubna a května se podíl hospitalizovaných z celkového počtu nemocných pohyboval kolem deseti procent. U většiny pozitivně testovaných má nemoc mírný průběh, někteří jsou úplně bez příznaků.

Počet nakažených se zvyšuje

Přírůstky nakažených byly v posledních dnech opakovaně vysoké. Od začátku dubna až do konce června se denní nárůsty případů držely většinou pod dvěma stovkami, do začátku srpna pak zůstávaly pod třemi stovkami. V posledních třech týdnech se ale třikrát objevily přírůstky kolem pěti stovek za 24 hodin. Ve středu poprvé padla hranice šesti stovek. Rostoucí počet případů souvisí i s častějším a cílenějším testováním – v úterý jich laboratoře provedly skoro 11 000, což je dosavadní maximum. Počet středečních testů zveřejní ministerstvo večer.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 64 nových případů Covidu-19. Následuje okres Třebíč a Praha se zhruba 50 případy na 100 000 obyvatel za uplynulý týden, víc než čtyři desítky nakažených v přepočtu na obyvatele evidují také okresy Mělník, Beroun a Svitavy.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat