Právě vysíláme

Chcete zažít dobrodružný výlet? Vyrazte do českých jeskyní!

28. srpna 2018 13:31
Chcete zažít dobrodružný výlet? Vyrazte do českých jeskyní!

Chcete si udělat zajímavý a hlavně dobrodružný výlet? Vyrazte do jeskyně! V Česku jich je několik opravdu zajímavých. Zde jsou tři nejkrásnější!

Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku je nejstarší jeskyní ve střední Evropě. Nachází se pod kopcem Velký Špičák mezi obcemi Supíkovice a Písečná na Jesenicku. V minulosti sloužila jako úkryt. Její nástěnné malby pochází z doby pozdního středověku a z 20. století. V roce 2014 proběhla velká rekonstrukce. V současnosti je pro návštěvníky k dispozici prohlídková trasa, jenž je dlouhá 220 metrů a je upravena bezbariérově.

Jeskyně Na Turoldu

Překrásná jeskyně Na Turoldu se nachází v přírodní rezervaci vrchu Turold, který je součástí města Mikulov. Spolu s jeskyní Liščí díra vytváří systém s délkou více než 3 170 metry chodeb, síní a dómů. V jeskyni mají návštěvníci přístup do tzv. Jezerní dómu. To je část jeskyně, kde se nachází jezírko se smaragdově zbarvenou vodou. Vedle jezírka můžete obdivovat jeskynní výzdobu, která vznikala chemickým rozpouštěním. Jedná se o jakousi „kamennou pěnu“, ve které jsou krystalky kalcitu. Vyvolává proto pocit, že se procházíte po dně korálového útesu.

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně se nachází nad obcí KoněprusyČeském krasu. Jsou chráněny kulturní památkou ČR a jedná se o nejdelší (tři patra jeskyní) jeskynní systém v Čechách.

V systému Koněpruských jeskyní bylo nalezeno velké množství zvířecích kostí z doby před 600 000 – 13 000 lety a také lidské kosti patřící druhu homo sapiens sapiens. Ve 14. století byla v horním patře v činnosti penězokazecká dílna, ve které se vyráběly falešné mince. Pokud chcete zažít opravdu zajímavou prohlídku, navštivte tu, při které vám průvodci rozdají baterky a vy budete jeskyněmi procházet při tmě.

Články, které by tě mohly zajímat