Právě vysíláme

Chlupatí hlupáci nebo čtyřnozí EINSTEINI? Jak přemýšlí psi?

12. června 2018 10:10
Chlupatí hlupáci nebo čtyřnozí EINSTEINI? Jak přemýšlí psi?

Ve Spojených státech vyšel výzkum o chování psů a o lidském vlivu na něm. Říká se, že pes je náš nejbližší kamarád, ale budete se divit až poznáte, jak veliký vliv máme na psí chování a na jejich vývin.

Pes a člověk. Tahle dokonalá souhra funguje už tak dlouho, že bez život bez ní nepřichází vůbec v úvahu. Nicméně, navzdory naší dlouholeté posedlosti se psy o nich víme překvapivě málo. Právě tohle se pokoušeli změnit američtí psychologové, když spustili výzkum nazvaný The Dog Project. Série testů zkoumala vliv lidí na psí chování a jak psi vnímají svět kolem nich. Neuvěříte tomu, co projekt odhalil!

ČTĚTE TAKÉ: MADRIDSKÁ policie přišla se skvělým nápadem, jak udržet psy v kondici. Tohle by vás asi nenapadlo!

The Dog Project je výzkum vedený Američanem Gregory Bernsem. Když se Berns ujal projektu, chtěl odhalit jak psi vnímají lidi. Dal proto patnácti psům čuchnout k jednotlivým kusům hmoty, které nesly vůni svého majitele. Berns poté zkoumal psí mozky pomocí senzorů. Američan našel, že psi nás mají stejně rádi jako my je, alespoň podle chemických signálů v mozku. Navíc, dodal Berns, vytváří psům pocit osamocení velmi podobné problémy jako nám.

Berns tak současně navázal na studii z roku 2011, kdy psycholožky Therese Rehnová a Linda Keelingová analyzovaly psí pojem času. Rehnová a Keelingová tehdy usoudily, že psi dokáží poznat rozdíl mezi půl hodinou a dvěma hodinami. Delší časové úseky, než jsou dvě hodiny, už psi rozeznávají hůř.

Zdroj: Cuteness.com, Psychology Today

FOTKY PRO OTRLÉ: Pohozený v trávě, uplakaný, hladový a hlavně strašně nemocný

Články, které by tě mohly zajímat