Právě vysíláme

Do Austrálie se po 3 000 letech vrací tasmánští čerti. Pomohl jim k tomu i herec Chris Hemsworth

6. října 2020 14:10
Do Austrálie se po 3 000 letech vrací tasmánští čerti. Pomohl jim k tomu i herec Chris Hemsworth

Do australské divočiny se vrací jeden z původních obyvatelů: známý tasmánský čert! Po zhruba 3 000 letech se přírodovědcům podařilo 11 jedinců vypustit do svého přirozeného prostředí. Odvážný projekt podpořila i hvězda filmů Avengers Chris Hemsworth.

Chtějí ochránit celý ekosystém

Tasmánské čerty z Austrálie vyhnala přenosná forma rakoviny v kombinaci s predátory, které si do země přivezli námořníci. Jedinců žijících v divočině je nyní zhruba 2 500, ale čerti jsou pouze k vidění na ostrově Tasmánie, kde se jim navzdory všem komplikacím podařilo přežít.

Trýznivý stav tasmánských čertů chtějí nyní zlepšit australští přírodovědci, kteří v minulých deseti letech rozjeli rozsáhlý ekologický projekt pod záštitou charity Aussie Ark. Této neziskové organizaci se od roku 2011 podařilo ze 44 jedinců vychovat více než 200 čertů. Jedenáct z nich nyní putovali do chráněné rezervace na severu od Sydney, kde budou žít pod dohledem expertů. Slavnostního propuštění těchto jedenácti šťastlivců se zúčastnil i herec Chris Hemsworth a jeho manželka Elsa Pataky. Slavný pár již delší dobu žije v Austrálii a hrdě podporují australskou kulturu na veřejnosti.

Přírodovědci doufají, že návrat tasmánských čertů do Austrálie pomůže tamním ekosystémům. Australské životní prostředí se ještě zotavuje z děsivých divokých požárů, které zemi postihly na přelomu loňského a letošního roku. Snad se nyní blýská na lepší časy pro australské živočichy!

Zdroj: CNN, YouTube, Instagram

Články, které by tě mohly zajímat