Právě vysíláme

Ficův stav je po atentátu kritický, operace trvá, řekli ministři obrany a vnitra

15. května 2024 20:22
Ficův stav je po atentátu kritický, operace trvá, řekli ministři obrany a vnitra

Zprávy o stavu slovenského premiéra Fica jsou stále nejasné. Politik prodělal operaci, je ve stabilizovaném stavu a komunikuje s okolím, informovaly dnes večer televize TA3 a Markíza. Ministři obrany a vnitra však uvedli, že Ficův stav je po atentátu stále kritický a operace trvá. Dříve během dne se Fico stal obětí útočníka, který ho postřelil.

Fakultní nemocnice v Banské Bystrici, kam byl Fico po atentátu převezen, zdravotní stav ministerského předsedy zatím nekomentovala. Úřad vlády dříve ohlásil briefing v prostorách nemocnice, který ale zatím nezačal.

Zdravotní stav premiéra je po atentátu kritický, jeho operace trvá již přes tři a půl hodiny, řekli ovšem dnes novinářům krátce po 20:00 slovenští ministři obrany a vnitra Robert Kaliňák a Matúš Šutaj Eštok. Útok na Fica byl podle Šutaje Eštoka motivován politicky. Útočníka, který vystřelil pět ran, bezpečnostní složky bezprostředně po střelbě zadržely.

Slovensko podle ministra vnitra v reakci na útok na ministerského předsedu posílí ochranu politiků, i těch opozičních, a také médií.

Závěr útoku na slovenského premiéra (Profimedia)

Televize Markíza za útočníka označila spisovatele Juraje Cintulu z města Levice a uvedla, že na místo střelby přijel vlastním vozem. Fico byl postřelen v Handlové, kde dnes na výjezdním zasedání jednala slovenská vláda.

Portál Aktuality.sk napsal, že zbraň, kterou muž několikrát vystřelil na premiéra, útočník zřejmě vlastnil legálně. Dodal, že údajný pachatel v minulosti vydal několik básnických sbírek, v Levicích založil literární klub Duha a v roce 2016 pracoval pro soukromou bezpečnostní službu. Tehdy se sám stal terčem útoku v nákupním centru.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat