Právě vysíláme

HARRY a MEGHAN by chtěli žít v Kanadě? Nejsou zde vítáni, napsal kanadský deník

17. ledna 2020 9:10
HARRY a MEGHAN by chtěli žít v Kanadě? Nejsou zde vítáni, napsal kanadský deník

Po rozhodnutí Harryho a Meghan vzdát se královských povinností a udělat si druhý domov z Kanady, se v zemi v severní Americe velmi intenzivně řeší, zda je vůbec pár ve státě vítán.

Podle jednoho z nedávných průzkumů by většina Kanaďanů chtěla Harryho jako generálního guvernéra, tedy zástupce britské královny. Na druhou stranu ale podle jiného průzkumu rovněž většina Kanaďanů nechce platit výdaje královského páru. A jeden z nejčtenějších kanadských deníků The Globe And Mail dokonce napsal, že pokud by Harry a Meghan zůstali členy královské rodiny, nejsou v Kanadě vítáni!

V pondělí se kvůli plánům slavných manželů uskutečnila rodinná schůzka, po které královna Alžběta II. v prohlášení pro média uvedla, že přání dvojice respektuje, i když by byla raději, kdyby se oba nadále plně věnovali reprezentačním funkcím v monarchii. Jak přesně budou nové role i budoucí život Harryho a Meghan vypadat, si chce rodina vyjasnit co nejdříve.

Zatímco kanadský premiér Justin Trudeau na Twitteru napsal, že Harry, Meghan a jejich syn Archie „jsou přátelé, kteří jsou vždycky vítáni“, list The Globe And Mail si to nemyslí. Deník, který vždy tradičně monarchii podporoval, ve svém článku uvedl: „Kdyby byli obyčejnými občany, obyčejný Harry a Meghan ze Sussexu, byli by vítáni. Ale jedinečnost této monarchie a její citlivé a zároveň zásadní místo v našem ústavním systému znamená, že zástupce královské rodiny, princ, který je šestý v pořadí následnictví na trůn, není něčím, co si Kanada může dovolit. Porušuje to nevyslovené ústavní tabu.“

Jak deník rovněž poznamenal, Kanaďané mají monarchii rádi a každou návštěvu královny či jiných členů královské rodiny přivítají s nadšením. Členové královské rodiny by ale v Kanadě žít neměli. Kanada vítá lidi jakékoli víry, národnosti i rasy, ale jestliže jste předním členem naší královské rodiny, tato země by se neměla stát vaším domovem,“ uzavírá kanadský list.

Princ Harry a kanadský premiér Justin Trudeau

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat