Právě vysíláme

Hráči NHL se radují. Po pauze budou moci opět na olympiádu

5. září 2021 9:10
Hráči NHL se radují. Po pauze budou moci opět na olympiádu

Hokejisté ze zámořské NHL budou moci opět hrát na olympijských hrách. Díky dosažené dohodě mezi vedením NHL, tamní hráčskou asociací NHLPA a mezinárodní federací IIHF se představí pod pěti kruhy příští rok v Pekingu. Na svých webech to společně potvrdily NHL i IIHF.

„Vím, že mohu mluvit za hokejové fanoušky celého světa, když řeknu, že opravdu moc vítáme tohle rozhodnutí, které vrátí ty nejlepší světové hokejisty na olympijské hry,“ řekl prezident IIHF René Fasel. Největší hvězdy světa ozdobí olympijský turnaj po osmi letech po odmlce v Pchjongčchangu 2018. Klíčový pro dohodu byl postoj NHL, který byl ale delší dobu vstřícný. Naznačila to již před rokem kolektivní smlouva v NHL, jež byla prodloužena do září 2026 a s návratem hráčů na olympijské hry v letech 2022 v Pekingu a 2026 v Miláně a Cortině d’Ampezzo počítala.

„Je to skvělá zpráva pro fanoušky, protože olympijský turnaj bude místem, kde se utkají ti nejlepší z nejlepších. Z našeho pohledu věřím, že i my postavíme velmi kvalitní tým a budeme černým koněm turnaje,“ uvedl pro ČTK reprezentační kouč Filip Pešán.

K dohodě došlo po měsících vyjednávání, do nichž byl zapojen i Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Podle zpráv z konce července zůstávalo posledním zásadním bodem k dořešení pojištění hráčů související s nemocí Covid – 19, aby byla možná účast pro hráče z NHL po všech stránkách bezpečná. „Máme za sebou mnoho konstruktivních diskusí a bylo vynaloženo ohromné úsilí, abychom dosáhli dohody v termínu, který jsme si sami stanovili. Rád bych tímto poděkoval všem zúčastněným stranám za jejich podporu a odhodlání,“ ocenil Fasel.

Pekingské zimní olympiádě je vyhrazeno období mezi 4. a 20. únorem. Hokejového turnaje se zúčastní 12 mužstev rozdělených do tří skupin. Koncem srpna si v závěrečné kvalifikaci zajistili účast hokejisté Slovenska, Dánska a Lotyšska. Český tým se ve skupině B utká s Ruskem, Švýcarskem a Dánskem.

Články, které by tě mohly zajímat