Právě vysíláme

Kdy skončí zákaz cestování mezi okresy? Premiér potvrdil konkrétní datum

5. dubna 2021 9:10
Kdy skončí zákaz cestování mezi okresy? Premiér potvrdil konkrétní datum

Nouzový stav, který v Česku momentálně panuje, se dále prodlužovat se nebude. V rozhovoru pro server tn.cz to včera potvrdil premiér Andrej Babiš.

Znamená to, že od 12. dubna přestane platit omezení cest mezi okresy i zákaz nočního vycházení. Nouzový stav platí v Česku kvůli epidemii nového koronaviru nepřetržitě od loňského 5. října a byl několikrát prodloužen.

„Faktem je, že nouzový stav končí, prodlužovat ho nebudeme, pojedeme podle pandemického zákona,“ řekl Babiš serveru tn.cz. Na dotaz, zda to znamená, že od 12. dubna skončí například omezení cestování mezi okresy nebo zákaz nočního vycházení odpověděl, že je tomu přesně tak.

Na nouzový stav se váže většina vládních protikoronavirových restrikcí. Zcela závislé je na něm omezení volného pohybu lidí.

Cestování mimo okres bydliště je v Česku kvůli epidemii výrazně omezené od začátku března. Výjimku mají lidé cestující do práce, na úřad nebo k lékaři. Zakázané je také vycházení mezi 21:00 a 5:00 hodinou.

Koncem února a počátkem března, kdy zpřísněná protiepidemická opatření začala platit, přibývalo v Česku opakovaně přes 14 000 nově potvrzených případů Covidu – 19 za den. Zhruba od prvního březnového týdne ale začaly denní nárůsty v mezitýdenním srovnání klesat a v tomto týdnu připadá v průměru 5 838 nově potvrzených případů na jeden den.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat