Právě vysíláme

Klíčový důkaz tragické nehody vrtulníku, ve kterém zemřel Petr Kellner

8. dubna 2021 14:10
Klíčový důkaz tragické nehody vrtulníku, ve kterém zemřel Petr Kellner

Předběžná zpráva k nehodě, při níž zahynul Kellner, bude asi příští týden. Klíčový důkaz vyšetřovatelé už našli.

Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) zřejmě příští týden zveřejní předběžnou zprávu o nehodě vrtulníku, při níž koncem března zahynul nejbohatší Čech Petr Kellner.

Clint Johnson z NTSB prozradil, že vypracování konečných závěrů vyšetřování může trvat i rok. Úřady tento případ klasifikují jako vyšetřování velkého rozsahu. Johnson ve středu také řekl, že David Horváth, jediný člověk, který nehodu přežil, dal najevo zájem o okolnostech neštěstí vypovídat, ale nyní toho není schopen. Podrobnosti o jeho zraněních jsou přitom stále neznámé. „Zřejmě to chvíli potrvá,“ cituje Johnsona portál Anchorage Daily News.

Klíčový důkaz

Vrak havarované helikoptéry Airbus AS350B3 byl převezen do Anchorage, kde ho zkoumá dvanáctičlenný tým vyšetřovatelů. Johnson řekl, že se jim podařilo získat část elektroniky k palivovému systému vrtulníku. Na ní se ukládají data o tlaku, rychlostech a teplotách. Tyto informace by mohly pomoci při vyšetřování, a tak NTSB tuto elektroniku poslal výrobci vrtulníku do Francie k další analýze.

 

Tým NTSB našel také vysílací zařízení, které v případě havárie dokáže o nouzové situaci uvědomit záchranáře a předat jim GPS souřadnice stroje. V případě nehody vrtulníku, v němž letěl Kellner, záchranáři žádnou takovou informaci z dosud nejasných důvodů nedostali.

„Záchranné koordinační centrum toto upozornění nedostalo. Takže se budeme pídit po tom, proč se tak stalo,“ řekl Johnson. „Nevím, jestli to (zařízení) bylo poškozené. Našli jsme ho, ale teprve ho vyhodnocujeme,“ dodal. Uvedl také, že do týmu vyšetřovatelů byl speciálně kvůli tomuto případu povolán expert, který se zabývá šancí lidí nehodu přežít.

Šestapadesátiletý Kellner zahynul, když si se skupinou průvodců a známých vyrazil na heliskiing, při němž jsou jezdci na lyžích nebo snowboardu vysazováni z vrtulníku do volného terénu. Vrtulník však severně od největšího aljašského města Anchorage narazil do hory poblíž ledovce Knik a pak se valil několik set metrů po svahu dolů. Zahynul pilot a čtyři z pěti členů posádky.

 

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat