Právě vysíláme

Na Slovensku startuje očkovací loterie. Nejvyšší výhra je 2,5 milionu

1. srpna 2021 19:44
Na Slovensku startuje očkovací loterie. Nejvyšší výhra je 2,5 milionu

Na Slovensku dnes startuje loterie na podporu očkování proti Covidu–19, kterou na začátku července schválil parlament. Od dnešního večera se Slováci mohou začít registrovat do soutěže, první slosování bude 15. srpna. Nejvyšší cenou je 100 000 Euro (2,5 milionu korun), informoval slovenský tisk.

Výherci budou losováni každý týden do konce října. Slovenský erár by tak měl na cenách utratit zhruba deset milionů eur (250 milionů korun). Soutěže se mohou účastnit lidé s trvalým pobytem na Slovensku, kteří dokončili očkování proti Covidu – 19.

Start registrace byl ale dnes o několik hodin odložen. Původně měla být spuštěna v poledne, nakonec ale ministerstvo financí, které soutěž organizuje, ohlásilo, že registrační stránku spustí až dnes večer.

Velké debaty podle deníku Pravda vzbudily podmínky pro výhru hlavní ceny. Aby ji skutečně dostal, bude muset vylosovaný člověk v přímém přenosu odpovědět na otázku moderátora. Tímto způsobem chtějí pořadatelé zaručit, že se zájem o loterii postupem času nesníží.

Velkým zastáncem hry je ministr financí a bývalý premiér Igor Matovič. Ten se také zasadil, aby parlament loterii schválil. Podle něj se jedná o velmi dobrou investici, protože náklady na loterii představují jen zlomek výdajů na léčbu těžkých případů nemoci Covid – 19. Odborníci a ekonomové však mají pochyby, zda loterie povede k větší motivaci Slováků se nechat naočkovat.

Podle datového portálu Our World In Data na Slovensku mají ukončené očkování proti Covidu – 19 bezmála dva miliony lidí, což je 36 procent populace. V České republice to je podle portálu 45 procent obyvatel.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat