Právě vysíláme

Nová protiepidemická opatření: Roušky v práci, kontrola v restauracích a konec testů zdarma

20. října 2021 17:03
Nová protiepidemická opatření: Roušky v práci, kontrola v restauracích a konec testů zdarma

Kabinet premiéra Andreje Babiše se ve středu mimořádně sešel kvůli koronavirové epidemii.

Od pondělí 25. října 2021 bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Výjimku budou mít podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha lidé, kteří sedí v kanceláři sami. Pokud je ale s nimi na pracovišť někdo další, respirátory budou muset mít, dodal ministr. Nyní je povinné nošení respirátorů například ve veřejné dopravě či obchodech.

Personál restaurací bude muset od pondělí 1. listopadu 2021 kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Nebude to muset být hned u vchodu, bude to stačit ve chvíli, kdy se hosté usadí. Povinnost neplatí pro odběr jídla s sebou. Kontrolu nebudou muset provádět restauratéři v jídelních zónách v obchodních centrech. Personál restaurací či barů nebude podle Vojtěcha lidem, kteří nemají doklad o dokončeném očkování, v poslední době neprodělali nemoc covid-19 nebo nemají platný negativní test na koronavirus, moci povolit vstup nebo poskytnout službu. Znamená to podle něj pro podnikatele stravovacích zařízení určité nepohodlí, ale vzhledem k rychlejšímu šíření koronaviru je to nutné opatření, uvedl.

Od pondělí 1. listopadu 2021 budou preventivní testy na Covid – 19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat. Testy nařízené lékařem nebo hygieniky budou dál zdarma. Vláda také souhlasila s tím, že se zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U testů PCR se platnost zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat