Právě vysíláme

Pokud prodáváte kočku, nesmíte tak činit na veřejném prostranství

19. ledna 2021 15:24
Pokud prodáváte kočku, nesmíte tak činit na veřejném prostranství

Od února nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích. Rovněž bude platit, že chovatelé tří a více fen budou muset vést evidenci. Nová ustanovení přinesla novela zákona na ochranu zvířat proti týrání.

„Ustanovení zákona přímo zakazuje prodej či předání psa nebo kočky na veřejném prostranství. K předávání zvířat z nelegálních chovů v nevhodných podmínkách totiž často dochází na odlehlých parkovištích či jiných místech. Prodejci se tak snaží vyhnout návštěvě kupujícího v místě chovu, která by dotyčného mohla od nákupu odradit a chtějí zůstat v ilegalitě,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Ve zverimexech se také nebudou moci prodávat primáti.

Novela dál zavádí do legislativy pojem množírna. Ta je vymezena podle několika znaků. „Mezi tyto znaky patří chov zvířat v nevhodných podmínkách a zároveň ve větším počtu. Jedná se o takový počet zvířat v daném zařízení, který zvířatům neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické a etologické potřeby. Zavedení nového pojmu do legislativy má zvýšit vymahatelnost a srozumitelnost současné právní úpravy,“ dodal mluvčí.

Formuláře by se měly postupně objevovat mimo jiné na stránkách ministerstva zemědělství. Další podmínky pro chovy psů a koček stanoví vyhláška, která by měla začít platit od ledna příštího roku.

Předloni Komora veterinárních lékařů odhadovala, že je v ČR kolem dvou milionů psů. Podle tehdejšího průzkumu má psa ve své domácnosti až 40 procent Čechů. Ti za něj v průměru utratí 15 794 Kč za rok.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat