Právě vysíláme

První hraný film natáčený ve vesmíru. Rusové se vrátili z Mezinárodní vesmírné stanice

18. října 2021 9:10
První hraný film natáčený ve vesmíru. Rusové se vrátili z Mezinárodní vesmírné stanice

Ruský filmařský tým je zpět na Zemi. Po dvanácti dnech ve vesmíru, kde natáčel snímek, ve kterém je lékařka nucena letět do kosmu, se vrátil na pevninu. Loď Sojuz MS-18 s ním přistála v Kazachstánu. Umělci Julija Peresild a Klim Šipenko se budou po misi týden zotavovat.

Kapsle s filmaři přistála 148 kilometrů jihovýchodně od města Žezkazgan a kromě umělců v ní byl i kosmonaut Oleg Novickij, který pracoval na ISS od dubna. Nad kazašskou stepí se objevila původně jako malá tečka v mracích, poslední kilometry se k Zemi snášela na padáku. „Vítejte doma,“ napsala na Twitteru ruská vesmírná agentura Roskosmos, podle níž se posádce po několikahodinovém letu vede dobře. Podle agentury TASS pomohl herečce Peresild a režisérovi Šipenkovi vystoupit z lodi záchranný tým. K místu přistání se vydal i šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

Sedmatřicetiletá Peresild, která je známá hlavně pro svou roli v šest let starém snímku Bitva o Sevastopol, po návratu řekla, že je z ukončení výpravy na ISS smutná. „Mám dnes trochu smutnou náladu. Protože to nejdřív vypadalo, že 12 dní je dlouho, ale když vše skončilo, nechtělo se mi loučit,“ řekla herečka po přistání. „Je jasné, že to bylo jen jednou,“ dodala. Během letu z Kazachstánu do Ruska dodala, že se cítí dobře. „Necítím nevolnost, nebolí mě hlava, jen ještě nemůžu pořádně chodit,“ řekla.

Zároveň nastínila první detaily z pobytu na ISS, kde toho podle jejích slov filmařský štáb moc nenaspal, zejména v prvních dnech. „Faktem je, že jsme měli velmi velký plán, který jsme museli splnit. Zvláště na začátku jsme se nezastavili,“ popsala Peresild a dodala, že s kolegou natočili záběry, ale je podle ní složité přenést atmosféru. „Snad se nám to v našem filmu podaří,“ dodala.

Oba filmaři dorazili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) s kosmonautem Antonem Škaplerovem v úterý 5. října 2021 s odhodláním natáčet poprvé filmové scény ve skutečném vesmíru. Dvojice filmařů na oběžné dráze strávila 12 dní. Díky výpravě vzniká snímek, v němž je lékařka, která nemá s kosmonautikou nic společného, nucena letět do vesmíru, aby zachránila nemocného kosmonauta. Ve filmu se objeví i skuteční ruští kosmonauté Škaplerov, Novickij a Pjotr Dubrov. Před odletem se předpokládalo, že na oběžné dráze vznikne zhruba 35 minut snímku.

Agentura AFP dnes poznamenala, že výprava se neobešla bez menších nesnází. Při připojování k ISS musel Škaplerov přepnout na manuální řízení. Další obtíže musela posádka řešit v pátek při testování lodi Sojuz MS–18, kdy problém s motorem podle americké NASA na půl hodiny destabilizoval vesmírnou stanici.

Poslední výprava se podle AFP zařadí na seznam prvenství, kterých Rusko, respektive Sovětský svaz, ve vesmíru dosáhlo. Sověti vyslali do kosmu jako první umělou družici Sputnik, první zvíře (psa Lajku, která při cestě uhynula), prvního člověka – Jurije Gagarina a první ženu – Valentinu Těreškovovou. Ve srovnání se sovětskou érou se však současné Rusko potýká s problémy v oblasti inovací a jeho vesmírný program bojuje o státní finance, jelikož Kreml dává přednost vojenským výdajům, podotkla agentura, podle níž Roskosmos spoléhá na technologii vyvinutou v době SSSR a čelí řadě obtíží včetně korupčních skandálů.

Rusové tímto projektem prvního „živého“ natáčení v kosmu předčili USA, je totiž známo, že i Tom Cruise chce letět natáčet do kosmu a odletět by měl raketou společnosti SpaceX. Roskosmos vyslal filmaře na ISS v době, kdy roste nevědecký zájem o vesmír a v posledních měsících přibývá turistických letů do kosmu.

Filmařská vesmírná cesta může posloužit i jako reklama, která by mohla přilákat mladé lidi k práci ve vesmíru. Má však své kritiky, mimo jiné i mezi ruskými kosmonauty, jimž se nelíbí, že bylo tolik peněz vloženo do filmového projektu místo do výzkumu. Cenu akce Roskosmos nezveřejnil, Rogozin pouze řekl, že doufá, že příjmy z příštích letů vesmírných turistů pomohou náklady uhradit.

Články, které by tě mohly zajímat