Právě vysíláme

Prvorození jsou chytřejší než jejich sourozenci, dokazuje studie!

11. července 2019 13:10
Prvorození jsou chytřejší než jejich sourozenci, dokazuje studie!

Je vás starší sourozenec tak trochu génuis a ve škole mu to šlo vždycky lépe? Asi to bude tím, že je zkrátka chytřejší. Vědci totiž zjistili, že starší sourozenci jsou oproti těm mladším mnohem víc inteligentnější.

Odborníci z univerzity v Edinburgu testovali více než pět tisíc dětí a hodnotili jejich slovní zásobu, IQ a odpovědi z dotazníků. Podle výsledků pak přišli na to, že prvorození mají vyšší inteligenci.

Autorka výzkumu dokt. Ana Nuevo-Chiquero uvádí, že za nižší inteligenci druhorozených mohou primárně rodiče. Čím víc totiž mají dětí, tím méně mají času a svému dalšímu dítěti se tedy nevěnují tolik, jako tomu prvnímu.Z odpovědí respondentů vyplývá, že jim méně čtou, slábne pomoc s domácími úkoly, či je již tolik nevedou k hudebnímu nebo k uměleckému nadání. „Není to tím, že později narozené děti jsou znevýhodněné zdravotně nebo co do vývoje. Z analýzy je zejména patrné, že jim rodiče nejsou schopni poskytnout stejnou míru mentální stimulace jako prvorozeným,“ tvrdí doktorka a velkou roli může v celé věci hrát i fakt, když ženy v těhotenství pijí alkohol či požívají drogy.

Zdroj: Goodfullness.com

Články, které by tě mohly zajímat