Právě vysíláme

Sílící epidemie přiměla vládu zvýšit nemocenskou a nařídit povinné testy ve firmách

2. března 2021 9:10
Sílící epidemie přiměla vládu zvýšit nemocenskou a nařídit povinné testy ve firmách

Rok od prvních případů koronaviru v Česku sílící epidemie přiměla vládu schválit pro březen a duben zvýšení nemocenské ze 60 na sto procent výdělku a nařídit povinné testování na nemoc Covid–19 ve firmách s 50 a více zaměstnanci.

V úterý ráno by vláda měla podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) probrat zvýšení ošetřovného ze současných 70 procent výdělku, odměny pro všechny zaměstnance v sociálních službách a povinnou práci z domova pro celé národní hospodářství.

Zvýšení nemocenské má bránit propadu příjmů a motivovat lidi k tomu, aby se nechávali testovat, s příznaky zůstávali doma, po setkání s nakaženými nastoupili do karantény či hlásili své kontakty. Návrh podle Maláčové v úterý projedná Sněmovna a ve středu Senát, poté by ho dostal k podpisu prezident.

Povinné testování v zaměstnání

S testováním musejí podniky nad 250 zaměstnanců začít ve středu, všechny pracovníky musejí prověřit do 12. března. Podniky s 50 až 249 lidmi začnou s testováním v pátek a všichni zaměstnanci budou muset mít testy hotové do 15. března. Testy pak budou povinné vždy jednou týdně, ne ale pro lidi pracující z domova.

 

V první fázi, nejdéle do dvou týdnů tak 10 000 podniků otestuje 2,1 milionu pracovníků, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Vláda také zakázala provoz firemních jídelen.

V neděli v Česku přibylo 4557 případů koronaviru, tedy o 500 víc než před týdnem a ve srovnání nedělí nejvíce od 3. ledna. S nákazou se nyní potýká 148 960 lidí, což je nejvíc za rok od počátku epidemie. V nemocnicích je nyní s Covidem – 19 ve vážném stavu přes 1 500 pacientů, celkem je s nákazou hospitalizováno 7 049 lidí a nemocnice jsou na hraně svých kapacit. O pomoc armády pro nemocnice nově žádá Liberecký kraj.

Zdroj: CTK, ShutterStock

Články, které by tě mohly zajímat