Právě vysíláme

Školy otevřené jen do pátku 18.? K opětovnému zpřísnění opatření nejspíš dojde ještě do Vánoc

10. prosince 2020 8:58
Školy otevřené jen do pátku 18.? K opětovnému zpřísnění opatření nejspíš dojde ještě do Vánoc

V případě dalšího negativního vývoje epidemie covidu-19 vláda v pondělí zváží zpřísnění opatření podle čtvrtého stupně rizika. Obchody ale dál zůstanou otevřené všechny, aby nebyly diskriminovaní menší provozovatelé proti velkým řetězcům.

Je velmi pravděpodobné, že ke zpřísnění by mohlo dojít ještě do Vánoc, řekl po dnešním ranním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Při zhoršení epidemie vláda v pondělí zváží zpřísnění opatření

„Je možné, že by se v pondělí jednalo o změně do stupně čtyři. Dopředu říkám, že by to bylo s dostatečným odstupem, aby se na to všichni mohli připravit,“ dodal. Podle Blatného nejde o změny v systému PES, které od jeho zavedení v polovině listopadu odmítal. Vyhodnocení jeho fungování a případná úprava opatření, které plánoval ke konci roku, bude podle ministra provedeno dříve.

V rámci zpřísnění opatřování vláda zvažuje i zkrácení školní docházky – místo 22. prosince by děti šly naposledy do školy v pátek 18. prosince. „Je to rozumný nápad,“ řekl Právu premiér Andrej Babiš.

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) podle ministra dostal za úkol vyhodnotit do pondělního jednání vlády data, kde teď s největší pravděpodobností dochází k novým nákazám. Posoudí se také informace o mobilitě obyvatel. „Ve chvíli, kdy to bude možné, a zatím se zdá, že by to tak bylo, uděláme všechno proto, abychom zrovnoprávnili malé a velké obchody,“ dodal.

Rizikové skóre se zhoršilo o víkendu, kdy stouplo na 64 bodů ze sta, ve středu začal po 14 dnech opět růst počet nových případů. „Zatím je vzestup relativně pomalý, ale je patrný. Reprodukční číslo se pohybuje kolem 1,1,“ uvedl ministr. Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je jedním ze čtyř parametrů, podle kterých se rizikové skóre v systému PES vypočítává. Další je nákaza na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní a mezi seniory a podílu pozitivních testů. Posuzovat se podle ministra bude nejen protiepidemické skóre PES, ale také například vývoj v nemocnicích.

Více nakažených by mohlo potřebovat nemocniční péči podle středečního vyjádření ředitele ÚZIS Ladislava Duška zhruba za týden, kdy se na jejich počtech projeví vyšší počet nových případů.

Otevření obchodů, restaurací a služeb, ke kterému došlo minulý čtvrtek, se ještě podle něj nestihlo projevit. Ministr ve středu ve Sněmovně řekl, že je třeba mít ještě data za další dva až tři dny, než se rozhodne o případném zpřísnění.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat