Právě vysíláme

Smutná zpráva: Liberecká zoo přišla o svou chloubu, bílého tygra

10. listopadu 2020 16:01
Smutná zpráva: Liberecká zoo přišla o svou chloubu, bílého tygra

Liberecká zahrada oznámila smutnou zprávu. Veterináři museli utratit samce bílého tygra Parise, který měl dlouhodobé zdravotními problémy spojené s věkem.

Průměrný věk dožití tygrů je kolem 15 let. Zoo má už jen samici, s pořízením dalšího bílého tygra nepočítá.

Na Parisovi byly podle ní známky stáří patrné už několik měsíců. „A i přes opakovaná vyšetření, několikrát změněnou medikaci a veškerou potřebnou péči postupně ubýval na váze,“ uvedla mluvčí zoo Barbara Tesařová. Poslední říjnový víkend se podle zoologů jeho zdravotní stav výrazně zhoršil. „V důsledku selhávání funkce vnitřních orgánů kocour přestal úplně přijímat potravu a postupně upadal do pasivity až letargie. Jeho stav už nešlo stabilizovat a nebyla ani šance na jeho zlepšení,“ uvedl zoolog Luboš Melichar. I proto se zoologové rozhodli ho uspat. „Následná pitva prokázala rozsáhlé patologické změny na střevní stěně a ledvinách,“ dodal Melichar.

Zívající samec bílého tygra Paris ze Zoo Liberec

Paris se do Liberce dostal jako roční kotě z francouzské zoo v Beauval. S o tři roky mladší samicí Surya Bárou zplodili 11 mláďat ve čtyřech vrzích, úspěšně odchováno bylo pět z nich. Ani jedno už v Liberci ovšem není. Expozice, kterou Paris obýval, prázdná nezůstane. Rozšíří se o ni výběh dvanáctileté tygří samice. „Vzhledem k tomu, že jsou tygři solitérně žijící zvířata, odchodem samce nijak strádat nebude,“ uvedla Tesařová.

O získání nového samce zoo usilovat nebude, neboť v chovu bílých tygrů se rozhodla už dříve nepokračovat. V Liberci jsou bílí tygři od roku 1994. Za 26 let bylo v zahradě 22 jedinců a v minulosti byli jedním ze symbolů zahrady. „Moderní zoologické zahrady by se měly zaměřovat na chov a záchranu ohrožených druhů, kterých ve volné přírodě ubývá. Bílí tygři mezi ně nepatří. Jedná se o uměle v populaci udržené jedince, kteří navíc v důsledku příbuzenského páření trpí řadou genetických vad,“ dodal ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

Portrét samce bílého tygra Parise ze Zoo Liberec

Bílý tygr je pouze zvláštní formou tygra bengálského. Bílé zbarvení je znakem částečného albinismu (nedostatku barviva), od pravých albínů je odlišují modré oči. Ve volné přírodě se zřejmě nevyskytuje. Bílé zbarvení mu snižuje schopnost přežít v džungli. Je nápadný, což mu komplikuje lov a naopak vystavuje lovcům. V budoucnu by se liberecká zahrada chtěla zapojit do chovu ohrožených tygrů ussurijských, pro něž plánuje výběh v nové části zoo, zvané Údolí ohrožené divočiny. Ta ale vznikne nejdřív za několik let.

Samec bílého tygra Paris ze Zoo Liberec

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat