Právě vysíláme

TITANIC připlouvá do BRNA!

31. října 2018 9:39
TITANIC připlouvá do BRNA!

Od 30. října 2018 je na Výstavišti v Brně slavnostně k vidění nejpopulárnější výstava světa Titanic! Na této velkolepé výstavě vstoupíte na palubu legendárního Titanicu, prožijete příběhy cestujících a odhalíte příčiny dávné tragédie. Zažijete nádheru dobových interiérů i hluk strojoven, dotknete se osudného ledovce.

Fenomén Titanic vypráví příběh doby počátku dvacátého století, příběh technického rozmachu, příběh luxusu a rozvoje lidstva. V rámci rozsáhle expozice, která zabere více než 2 500 m2, projdou návštěvníci částmi skutečného Titanicu. Při vstupu na výstavu každý dostane boarding pass – palubní lístek reálného cestujícího na Titanicu. Návštěvníci tak prožijí celou výstavu jako konkrétní cestující a seznámí se s jejich osudem. Ve třinácti galeriích doplněných o kinosál, na ně čekají kajuty několika tříd, navštíví luxusní kavárnu první třídy, strojovnu s vodotěsnými dveřmi, dotknou se reálného ledovce, prohlédnou si vrak legendárního parníku na dně oceánu, zažijí 3D virtuální realitu a vzdají hold obětem zkázy Titanicu. Všechny prostory výstavy jsou opatřeny speciálním zvukovým doprovodem, který dokonale navozuje atmosféru v jednotlivých částech lodi od elegantního valčíku v 1. třídě, až po hluk strojoven v kotelně.

Replika ikonického schodiště Titanicu

Celou výstavu do Brna přiveze více než desítka kamionů. Povezou stovky originálních artefaktů, mezi kterými jsou osobní předměty cestujících od šperků, brýlí, dokladů, ale také hrací karty, oblečení nebo třeba flakony s parfémy, které ještě stále voní. Dále přivezeme spoustu vybavení kuchyně od velkých hrnců a kávovarů až po luxusní jídelní soupravy. A nechybí ani části samotné lodi, její strojové a technické vybavení nebo třeba nádherné již tehdy elektrické lampy. To vše bylo vytaženo ze 4 000 m hlubokého dna oceánu a zrestaurováno, abychom to mohli představit Brnu,“ řekla k výstavě její česká kurátorka Květa Havelková.

Majitelem výstavy je americká společnost RMS Titanic, která má jako jediná na světě právo vyzvedávat předměty z několika kilometrové hloubky dna oceánu. Celková hodnota výstavy je tak téměř nevyčíslitelná. Celosvětový fenomén Titanic podpořil i slavný film Jamese Camerona s Leonardem DiCapriem a Kate Winslet v hlavních rolích. Návštěvnici budou mít možnost vyfotografovat se na výstavě na přídi lodi, stejně jako to udělali filmoví hrdinové.

Pro malé návštěvníky bude na výstavě připravena dobrodružná dětská stezka Cesta za pokladem oceánu plná hádanek, úkolů a zajímavých překvapení. A na konci této expedice samozřejmě získají poklad.

Titanic je bez nadsázky nejznámější lodí všech dob. Ve své době největší dopravní plavidlo planety, symbol luxusu a technického pokroku, ale také nejrychlejší spojení mezi Evropou a Severní Amerikou. Slavná loď vyplula na svou první a poslední cestu 10. března 1912, o pět dní později bohužel kvůli srážce s ledovcem klesla ke dnu ledového Atlantického oceánu. Zpráva o potopení plavidla okamžitě obletěla svět a téměř dvě třetiny pasažérů svou cestu za novým životem do Ameriky nikdy nedokončilo.

Co se jedlo na Titaniku v den jeho ztroskotání

Články, které by tě mohly zajímat