Právě vysíláme

Transgender muž porodil dítě. Úřady mu však nepovolují být jeho otcem!

2. května 2020 13:10
Transgender muž porodil dítě. Úřady mu však nepovolují být jeho otcem!

Čtyřiatřicetiletý Freddy McConnell se narodil jako žena. Již v brzkém věku si však uvědomil, že se cítí jako muž a v dospělosti podstoupil změnu pohlaví. V roce 2019 dokonce přivedl na svět dítě!

Freddy v roce 2013  zahájil testosteronovou terapii a o rok později podstoupil oboustrannou mastektomii, tedy odstranění mléčných žláz. Několik let nato jej stát oficiálně uznal jako muže. McConnell si však nenechal odstranit reprodukční orgány, v roce 2017 po vysazení testosteronové terapie otěhotněl a napřesrok porodil dítě.

Na matrice však narazil s požadavkem, aby byl zapsán jako otec dítěte, což vedlo k nyní již dvouleté právní bitvě, která stále není u konce. Freddy a obránci práv sexuálních menšin tvrdí, že soud upírá transgenderovým osobám základní právo na to, aby úřady uznávaly jejich požadované pohlaví.

Podle názoru soudu však dítě musí mít na rodném listě uvedenou matku, jelikož má právo vědět, kdo ho porodil. Soudce se odvolal rovněž na rozhodnutí britského parlamentu, podle nějž je za matku považována vždy osoba, která dítě porodí, což platí rovněž například u matek, jež počaly po umělém vložení cizího oplodněného vajíčka do dělohy.

Freddy McConnell tvrdí, že rozhodnutí soudu proti sobě staví práva rodiče a dítěte, což neodpovídá realitě. „Nikdy jsem neslyšel, že by jakýkoliv transgenderový muž, který porodil, chtěl zatajit před svým dítětem jeho původ,“ řekl. „Je zde předpoklad, že se transgenderové osoby stydí, což není pravda,“ dodal.

 

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat