Právě vysíláme

Vláda prodloužila nouzový stav. Od pondělí výrazně omezí pohyb

26. února 2021 22:07
Vláda prodloužila nouzový stav. Od pondělí výrazně omezí pohyb

Vláda v pátek večer prodloužila nouzový stav do 28. března. Zároveň od pondělí výrazně omezí pohyb. Návštěvy příbuzných budou povolené jen v nutných případech, k lékaři a na úřady pouze s formulářem či čestným prohlášením. Kabinet také zredukoval výjimky pro maloobchod a služby. Na zastavěném území obce bude povinnost nosit roušku, na frekventovanějších místech respirátor.

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob.

Zároveň se uzavřou školky i mateřské školy, návštěvy příbuzných pak budou povolené pouze v rámci okresu s bydlištěm za účelem zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoliv celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Ochrana dýchacích cest bude od 1. března povinná i na pracovišti, výjimka bude platit pouze pro lidi, kteří jsou v místnosti sami.  Pomůcky bude muset zajistit zaměstnavatel.

Na zastavěném území obce bude povinnost nosit roušku, na frekventovanějších místech respirátor. „Od 1. března bude v zastavěném území obce povinně všude minimálně chirurgická rouška. Ať půjdete kamkoliv, bez ohledu, jak budete od jiných lidí daleko,“ uvedl Jan Blatný.

Kabinet zároveň zredukoval přibližně na polovinu výjimky pro maloobchod a služby. Otevřené zůstanou potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo květinářství. Ze služeb pak výdejny eshopů či čerpací stanice. Výjimka bude platit také pro trafiky, prodejny krmiv a zahrádkářských potřeb a obchody s domácími potřebami. Lidé se naopak nedostanou do prodejen s dětským textilem a obuví nebo do papírnictví.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat