Právě vysíláme

Zákaz vycházení přehledně: Silvestra si venku neužijeme

17. prosince 2020 12:10
Zákaz vycházení přehledně: Silvestra si venku neužijeme

Na Vánoce se zpřísní opatření a zákaz vycházení. Vláda povolí účast na půlnoční mši na Štědrý den, naopak na Silvestra žádné úlevy nebudou.

Štědrý den

Vláda umožní o Štědrém dni věřícím účastnit se půlnočních mší, přestože má kvůli epidemii koronaviru platit zákaz vycházení z domu. V kostelech bude ale možné využít jen pětinu míst. Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes po mimořádném zasedání vlády novinářům řekl, že o záležitosti diskutoval s pražským arcibiskupstvím. Lidi, kteří se na půlnoční mše vydají, vyzval k užití roušky či respirátoru.

 

Počty lidí na bohoslužbách se s přechodem na čtvrtý stupeň systému PES sníží od pátku z 30 na 20 procent kapacity kostela. Maximální kapacitu lze využít jen pro sedící účastníky bohoslužeb. Od 3. prosince, kdy v zemi platil třetí stupeň protiepidemického systému, mohli věřící zaplnit kostel až z 30 procent jeho kapacity. V platnosti zůstává, že mezi sedícími v jedné řadě musí být dvoumetrové rozestupy.

 

Ve třetím i čtvrtém stupni platí pro bohoslužby zákaz hromadného zpěvu. Některé diecéze se už dříve rozhodly, že letos neuspořádají tradiční půlnoční vánoční mše. Budou třeba v čase předtím, než začne zákaz vycházení platit, tedy před 23:00 hodinou, nebo se uskuteční v on-line režimu.

Silvestr

Úlevu ze zákazu nočního vycházení vláda nepřijala pro oslavy přelomu roku. O zmírnění opatření během Silvestra vláda podle Blatného neuvažuje. Zmínil, že nejde o duchovní potřebu, na druhou stranu je podle ministra možné přelom roku oslavit za dodržování vládou přijatých opatření.

 

Zdroj: ČTK, ShutterStock

Články, které by tě mohly zajímat