Právě vysíláme

Zemřela fotbalová legenda Pelé

29. prosince 2022 20:18
Zemřela fotbalová legenda Pelé

V 82 letech zemřela fotbalová legenda Pelé. Brazilský útočník jako jediný vyhrál třikrát mistrovství světa a je považován za nejlepšího hráče historie. Úmrtí jedné z nejslavnějších postav světového sportu oznámila rodina.

Pelé se od loňského září léčil s rakovinou tlustého střeva a od 29. listopadu byl hospitalizován na klinice Alberta Einsteina v Sao Paulu. Ve středu ošetřující lékaři oznámili, že se Pelého stav výrazně zhoršil. Spolu s postupující rakovinou diagnostikovali rovněž srdeční a ledvinovou dysfunkci a museli nasadit léčbu zánětu dýchacích cest. Vánoční svátky s Pelém v nemocnici trávila rodina.

Fotbalista s rodným jménem Edson Arantes do Nascimento pomohl Brazílii vyhrát mistrovství světa jako sedmnáctiletý v roce 1958 ve Švédsku, poté v Chile 1962 a Mexiku 1970. Jeho střelecká bilance se na základě různých zdrojů liší: podle agentury AP nastřílel 650 ligových gólů a 1281 branek ve všech soutěžích.

Pelé je považovaný za fotbalového krále

Životní příběh brazilského fotbalisty Pelého připomíná pohádku o tom, jak chudý chlapec ke slávě přišel. Z neznámého mladíka černé pleti se takřka přes noc stala hvězda první velikosti. Skvělý stratég, nenapodobitelný driblér a pohotový střelec byl v anketě Mezinárodního olympijského výboru vyhlášen sportovcem 20. století, FIFA jej zase zvolila nejlepším fotbalistou. Trojnásobný mistr světa, který během kariéry nastřílel téměř 1300 gólů, dnes zemřel ve věku 82 let.

„V mých očích Pelé navždy zůstane opravdovým králem fotbalu. Jak díky svému umění, tak chováním a vystupováním na hřišti,“ řekl na adresu „Černé perly“ slavný český fotbalista Josef Masopust. Ten se s Pelém střetl na MS 1962 v Chile, kde útočník s desítkou na zádech získal jeden ze tří titulů mistra světa, což se dosud nikomu jinému nepodařilo. I díky tomu je dodnes všeobecně považován za nejlepšího hráče fotbalové historie.

První míč dostal Edson Arantes do Nascimento k šestým narozeninám, předtím si musel vystačit s vycpanou punčochou nebo grapefruitem. V 11 letech začal už pod přezdívkou Pelé hrát za celek Baurú a o čtyři roky později byl doporučen Santosu s tím, že z něj bude nejslavnější hráč všech dob. Klub s ním podepsal profesionální smlouvu a tato investice se mu brzy začala bohatě vyplácet.

Jako šestnáctiletý získal korunu domácího krále střelců, o rok později poprvé oblékl dres národního týmu. Na MS 1958 ve Švédsku, kde jej zpočátku mnoho lidí považovalo za maskota, přispěl šesti góly včetně dvou finálových k premiérovému triumfu „kanárků“. O čtyři roky později v Chile se Pelé již jako hlavní hvězda Brazilců zranil a úspěšnou obhajobu sledoval pouze z lavičky.

Na šampionátu v Anglii v roce 1966 se stal lovnou zvěří pro soupeřovy obránce, jejichž brutální fauly rozhodčí často přehlíželi. Okopaný a znechucený útočník chtěl dát mezinárodnímu fotbalu vale, nakonec vydržel do dalšího MS. V Mexiku opět naplno předvedl svoje umění, dovedl fantastické brazilské mužstvo k zisku třetí Zlaté Niké a na konci roku 1970 byl jako první fotbalista v historii vyhlášen nejlepším sportovcem světa.

Na sklonku kariéry Pelé výrazně přispěl k popularizaci fotbalu v USA, kde dva roky nastupoval za tým New York Cosmos. S milovanou hrou se rozloučil v říjnu 1977 v utkání Cosmosu proti „svému“ Santosu. Ani poté však Pelého popularita neklesla, spíše naopak.

Míčový kouzelník vydal řadu autobiografií, zahrál si v několika filmech, natočil pár hudebních alb a věnoval se charitě. V 90. letech si vyzkoušel i politiku, ale funkce ministra sportu jej příliš neuspokojovala. Byl jednou z tváří úspěšných brazilských kandidatur na pořadatelství fotbalového MS 2014 i letních olympijských her 2016, především však působil jako propagátor fotbalu, který on sám nazýval „překrásná hra“.

„Od prvního mistrovství světa, které jsem hrál v roce 1958, to dělám stále – bráním a dělám reklamu Brazílii. Je to velká odpovědnost, ale takovou nabídku jsem nemohl odmítnout,“ popsal svoje poslání potřetí ženatý otec sedmi dětí. V posledních letech sužovala Pelého řada zdravotních problémů, kvůli tomu musel výrazně omezit svoje veřejné aktivity.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat