Právě vysíláme

Zuckerberg přišel kvůli výpadku Facebooku o 6 miliard dolarů. Mohlo jít i o záměr

5. října 2021 12:26
Zuckerberg přišel kvůli výpadku Facebooku o 6 miliard dolarů. Mohlo jít i o záměr

Americká společnost Facebook jednoznačně nevyloučila, že za globálním výpadkem jejich služeb může být i záměr. Upozornil na to dnes komentátor BBC James Clayton.

Většina expertů na informační technologie ale tvrdí, že na takovou možnost zatím nic neukazuje, byť ani mezi těmito lidmi nepanuje shoda. Výpadek služeb v pondělí zasáhl jak sociální síť Facebook, tak i síť Instagram a komunikační aplikaci WhatsApp, které také patří pod společnost Facebook.

„Mnoho výpadků se vyřeší velmi rychle. Často bývají lokalizované, kdy někteří lidé nemohou otevřít webovou stránku, kterou lze v jiné zemi používat,“ napsal Clayton. „Mělo by ale také být řečeno, že vyjádření Facebooku je velmi pečlivě napsáno. Nevylučuje ani záměr,“ dodal.

Facebook ve svém sdělení uvedl, že hlavní příčina výpadku zasáhla také mnoho interních nástrojů a systémů, které jsou pro obnovu činnosti nutné. To Clayton označil za zajímavé. Výpadek celkem zasáhl až 3,5 miliardy lidí, kteří některou z uvedených služeb využívají, poznamenala agentura Reuters.

Technický ředitel společnosti BreachQuest Jake Williams rovněž připustil, že za pondělním výpadkem služeb Facebooku může být zlý úmysl, zatím to ale podle něj stále vypadá na technické problémy způsobené lidskou chybou. „V konečném důsledku to ukazuje, že provozovat opravdu velký – a to i podle internetových standardů – distribuovaný systém je velmi těžké. I pro ty nejlepší z nejlepších,“ citovala ho agentura AP. BreachQuest se specializuje na bezpečnost v kybernetickém prostoru.

Potíže Facebooku vedly k poklesu ceny akcií firmy, které odepsaly 4,9 procenta. Lukáš Kovanda z Trinity Bank upozornil, že zakladatel a ředitel Facebooku Mark Zuckerberg tak přišel asi o šest miliard dolarů (zhruba 131 miliard Kč), což je zhruba dvojnásobek majetku premiéra Andreje Babiše podle výpočtů týdeníku Euro. Jde ale jen o ztráty hypotetické, protože ceny akcií v čase klesají i stoupají a dokud jejich vlastník akcie neprodá, o skutečné ztráty nejde.

„Tento týden už začal špatně – to když v neděli odhalila svou totožnost osoba, která stojí za odhalením ‚Facebook Files‚,“ upozornil komentátor. Odkazoval tím na bývalou zaměstnankyni Facebooku Frances Haugen, která v médiích uvedla, že stojí za únikem informací, jež byly základem pro sérii negativních článků o Facebooku v listě The Wall Street Journal. „Špatný týden se ale pro tuto sociální síť změnil v týden otřesný,“ uzavřel Clayton z BBC.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat