Právě vysíláme

Tomášova máma

rubrika Vytoč mámu (v Odpolední show)

Věk

cca 56 let

Povaha

Přehnaně starostlivá ohledně syna, jinak spíše lehkovážná, užvaněná, myslí si, že je světem protřelá, takže ji hned tak nic nerozhodí a na vše má názor. Je společenská, zvědavá, umí být patetická, rychle mění náladu, hyperaktivní s občasnými skluzy do lehkých depresí, když na ni dolehne život.

Je vlastně spokojená, ale nadává s nadsázkou na život s tátou, okázale lituje, že se dali dohromady. Její domnělá životní protřelost má hranice maloměsta, nemá rozhled, spíš sedláckou moudrost. Kuřačka, neumí hospodařit, ale není chudá, pozitivní vztah k sexu, i když teď už víc v oblasti rad a vzpomínek. Snaží se Tomášovi dohazovat partnerky na vdávání.

Profese

V minulosti pracovala jako sestra u místní gynekoložky. Časem jí to odradilo z mnoha důvodů. V důchodu ještě není, ale stala se z ní žena mnoha povolání. Pracuje občasně, nárazově, na práci moc není. Má hodně brigád, školní jídelna, sází v lese doubky, štrikuje na zakázku svetry.

Stav

Rozvedená, ale přesto žije 25 let s Tomášovým otcem i její tchyní, „na hromádce“. Není jasné proč, ale Tomášovi tvrdí, že mají dům s tátou na půl. Starého Zástěru má stále ráda, jen to neumí přiznat, protože ji vlastně pěkně štve. Táta Zástěra chlastá v hospodách a je takový vesničan.

Děti

Tomášův bratr Jan je šetřílek, podniká, je úspěšný. Už má rodinu a máma ho může předhazovat jako vzor. Staršího Tomáše to trochu štve. Kupuje rodičům různé věci, je hodný synek – na rozdíl od Tomáše.

Koníčky

Čte ženské časopisy a ráda se vrhá do zkoušení různých rad z těchto časopisů (diety, zlepšováky, kosmetika…), má ráda bulvár. Sleduje televizní seriály a také má jako koníček astrologii, takže Tomášovi občas sestaví horoskop a před lecčíms ho varuje, vůbec je celkem new–age pozitivní. Občas zavařuje okurky, snaží se vařit jídla podle televizních receptů, ale vždycky z toho vyjde pěkná šlichta, protože si doplňuje vlastní ingredience. Občas plete, což Tomáše pěkně štve, protože mu dává neustále nějaké svetry a čepice.

Řečové figury

Ráda používá přísloví a citáty, ale skoro vždy je řekne špatně. Měla by mít pár oblíbených slovíček typických jen pro ni, např. specifické zaklení, přirovnání apod. K Tomášovi se chová trošku jako k dítěti, nedovede si uvědomit, že už je dospělý a samostatný.

Přátelé a prostředí

Má sestru, Tomášovu tetu Olinu, a kamarádku Růženu.

Bydlí cca 80 km od Prahy. Za Tomášem jezdí autobusem na víkend a přespává u něj. Doma chová holuby a králíky, vlastně vše, co se dá sníst. Chtěla by být bohatá panička, ale je zavřená ve vesnickém baráku a chce, aby ji tam Tomáš co nejčastěji navštěvoval. Vlastně by ideálně chtěla, aby tam zůstal bydlet.