Právě vysíláme

Člověk v tísni ocenil aktivní mladé lidi cenou Gratias Tibi

1. června 2016 17:30
Člověk v tísni ocenil aktivní mladé lidi cenou Gratias Tibi

Cenu Gratias Tibi získávají iniciativy proti rakovině, světelnému smogu a mýtech o migraci.

V pražském kině Lucerna budou 31. května v 19 hodin již potřetí předány ceny Gratias Tibi (=Děkuji Tobě) pro mladé lidi, kteří pozitivně ovlivňují své okolí. Porota letos vybírala z více než 130 nominovaných projektů. Mezi oceněnými je například Lucie Bittalová in memoriam za kampaň Měsíc raka, upozorňující ženy na nutnost preventivních gynekologických prohlídek. Zvláštní cenu poroty převezme patnáctiletý Jakub Čech za své občanské aktivity v Prostějově.

„O mladých lidech referují média často v negativních souvislostech.  Mnohdy také zaznívá názor, že jsou pasivní a o nic se nezajímají. Cena Gratias Tibi je důkazem, že spoustě mladých na světě kolem záleží a že za něj přijímají spoluzodpovědnost,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni, který cenu uděluje.

Letošní ročník podpořil předseda vlády Bohuslav Sobotka: „Rád bych poděkoval všem lidem, kteří se zajímají o své okolí a snaží se změnit ho k lepšímu. Dělají to často bez nároku na finanční odměnu, jsou za to dokonce někdy vystaveni posměškům, ale dělají to pro svůj dobrý pocit. Je nesmírně důležité, že takoví lidé v naší společnosti jsou, a já jim za to ze srdce děkuji.“

Cena je udělovaná ve třech kategoriích. Letošními vítězi jsou:

Kategorie Základní školy

Žijí mezi námi

Tým žákyň 9. třídy ZŠ Dolní Dobrouč reaguje na aktuální dění ve společnosti. Snaží se nazírat na migraci z více úhlů pohledu a prostřednictvím různých aktivit změnit postoje svých vrstevníků i dospělých k cizincům. Dívky provedly průzkum mezi kamarády, rodiči, prarodiči a známými, v němž zjistily, že většina oslovených je proti přijímání migrantů jak v ČR, tak ve zbytku Evropy. Tento výsledek je přiměl v práci pokračovat. Rozhodly se seznámit veřejnost s životem jiných komunit. Zaměřily se především na cizince žijící v jejich okolí.

 

Kategorie Střední školy

Zachraňme tmu!

Tma v noci už dnes není samozřejmostí. A to přináší spoustu rizik nejen pro lidi, ale také pro živočichy a rostliny. Skupina středoškoláků z Ondřejova se rozhodla na tento problém upozornit a vymyslela řadu osvětových aktivit. Oslovili odborníky a uspořádali workshopy na školách pro různé věkové skupiny. Spravují informační stránku na Facebooku, natočili vzdělávací video a snaží se o světelném smogu informovat širokou veřejnost.

 

Kategorie do 30 let

Měsíc raka

Když začala mít sedmadvacetiletá studentka Lucie Bittalová gynekologické problémy, nevěnovala jim pozornost. Ve chvíli, kdy se odhodlala k lékaři, už bylo na léčbu pozdě. Lucii byla diagnostikována rakovina děložního čípku. Ve své kampani Měsíc raka oslovila ženy a dívky bezprostředním, nepatetickým způsobem: „Nebuď blbá, běž na prohlídku.“ Naléhavost jejího příběhu přiměla desetitisíce žen k dlouho odkládané návštěvě gynekologa. Bez přehánění lze říct, že Měsícem raka zachránila lidské životy. Věnovala se mu s intenzivním nasazením i v době, kdy věděla, že ten svůj už zachránit nedokáže. V kampani po Luciině smrti pokračují její přátelé, kteří odkaz šíří dál.

 

Zvláštní cena poroty

Jakub Čech

Patnáctiletý Jakub toho i přes svůj poměrně nízký věk dokázal víc, než mnoho dospělých. Aktivně se zajímá o veřejné dění, důsledně sleduje kroky místních politiků a rozplétá nepravosti, na které narazí. O aktivity magistrátu města Prostějov, odkud pochází, se zajímá už od svých šesti let. Ve dvanácti se stal členem spolku Pro Prostějov a od té doby stihl radnici již několikrát usvědčit z porušení zákona a v soudním sporu přimět tamější úředníky, aby ho brali vážně.

Články, které by tě mohly zajímat