Reklama

Historický úspěch MIKOLASE JOSEFA na EUROVIZI! Věřte v sami sebe a kašlete na to, co lidi říkají, vzkazuje fanouškům

31189057_260671987810728_8222006678149660672_n

Michaela Karavarakis

Sdílej 0 / 

Tak daleko to v Eurovizi ještě nikdo z Čechů nedotáhl. Po měsících příprav a tvrdého tréninku přišel kýžený úspěch. Mikolas Josef může konečně slavit a celé Česko s ním!

V konkurenci 26 finalistů vybojoval český zpěvák se svým songem Lie To Me skvělé šesté místo a my mu k němu upřímně gratulujeme! Do svého vystoupení dal všechno. Rozhodl se zariskovat a do choreografie zpátky zařadil nebezpečné salto, při němž si nedávno ošklivě zranil záda a téměř se připravil o možnost v soutěži účinkovat.

Risk a úsilí minulých měsíců se ale vyplatilo. Takhle daleko to v Eurovizi žádný z Čechů ještě nedotáhl. Nejlepší byla zatím Gabriela Gunčíková z roku 2014, která se ve finále umístila předposlední.

Před pár dny přidal Mikolas Josef na svůj Instagram post, ve kterém měsíce tvrdé dřiny popisuje. Ne právě idylické podmínky ale Mikolas nevzdal a to vzkazuje i všem, kdo by ho chtěli následovat: „Dělejte si to po SVÉM! Kašlete na to, co říkají ostatní, a věřte v sami sebe!“

6 months ago there were 5 000 people on my Instagram. Had the same dream and worked towards it since 14. I recorded this track in my bedroom including the vocals and produced it on a laptop that got stuck nearly every 10 minutes. I was still cleaning offices back then and I was constantly depressed about the way my life went at that time. I worked for my parents, sometimes I played shit gigs to make some money and always put 100% of my time into what I was trying to achieve. Refused to go to university or have a regular job. Music did not allow it. When I booked a studio I always booked it during the night as I was left there to work pretty much for free. This is the way the industry is and 100000 people have it or had it the same. Take it or leave it. The selection of who will or will not make it happens at the point of breaking down. I knew if this song didnt work I would have to go a different way. Thank God for the people who believed, to the people who came to the studio at 4AM and slept on the couch to check if I am OK, thank God for my family and for all those who were there since day 1. Believe in yourself. Fuck what people say. Do it YOUR way. Never felt more alive then yesterday and this is just the beggining. Thank you a billion times for all your love. I know the value of every single word you send my way. 6 months ago there was nothing. Right now I finally understand and value all the shit that I had to go through in the past. I would never appreciate it if the path was easy. Thank you #TeamMiki ❤️ Thank you so much. Picture 1 credit: EPA

A post shared by Mikolas Josef (@mikolasjosef) on

 

Zdroj: Instagram

17 celebrit, jejichž původní jména vás šokují

Sdílej 0 / 
Reklama
Poslouchej Evropu 2 v mobilu

Mobilní appka je ke stažení zdarma.