Reklama

Ve ŠVÉDSKU zakázali sex bez jasného souhlasu. Vyřešili problém sexuálního obtěžování?

1280px-Flag_of_SwedenTITLE.svg

James Cunningham

Sdílej 0 / 

Ve Švédsku od 1. června platí zákon, který zakazuje sex bez jasného souhlasu obou stran. Domnívají se, že tak vyřeší nejasnosti v zákoně ohledně sexuálního obtěžování. Je to správné řešení?

Švédsko představilo radikální řešení k situaci kolem sexuálního obtěžování. Tamní politici schválili zákon, který bezpochybně určuje sex bez souhlasu obou stran jako znásilnění. Zákon platí od začátku měsíce a většina Švédů ho přivítala. Jenže kritici se ptají: Vyřeší tento extrémní přístup problém sexuálního obtěžování? Čeští politici zatím nenaznačili, že by podpořili podobný zákon v České republice. Dělají chybu?

ČTĚTE TAKÉ: Jaké znáte sexuální zákony?

Skupiny aktivistů, včetně Amnesty International, přivítali změnu jako důležitý krok k tomu, aby se ženy mohly důkladně bránit proti sexuálnímu obtěžování. Zajímavé je, že ve Švédsku, Velké Británii či Německu se jako sexuální násilí vidí i pohlavní styk bez souhlasu jednoho z aktérů. Tím se tyto země drasticky odlišují, například od České republiky, kde je to vnímáno spíše jako násilí se sexuálním účelem. Stručně řečeno, jedná se o dvě odlišné perspektivy.

Je zatím otázkou, zda bude mít nový zákon ve Švédsku dopad i na nás v České republice. Švédská asociace právníků nečeká, že se drasticky zvedne počet trestanců díky novému zákonu. Zatím je ale moc brzy na usuzování, zda švédský zákon může být vzorem i pro ostatní země po celém světě.

Co říkáte na nový švédský zákon? Měl by se zavést i v České republice? Napište nám do komentářů!

Zdroj: The Independent

Dívka neměla vagínu, tak jí tam lékaři voperovali rybu

Sdílej 0 / 
Reklama
Poslouchej Evropu 2 v mobilu

Mobilní appka je ke stažení zdarma.