Právě vysíláme

Brzda Evropy 2

Aneb Reportáž o české stand-upové scéně.

Nasty, Arny a Vojtaano. Každou neděli od osmi večer baví tahle trojka posluchače na vlnách éteru v dvouhodinovém pásmu nazvaném Brzda aneb Jakoby show Evropy 2. Jak to ovšem vypadá, když se kluci postaví před početné publikum jako stand-up komici? Vedle rádia je totiž právě stand-up comedy jejich denní chleba.

Zleva: Vojtaano, Arny a Nasty. Každou neděli od osmi večer si můžete pustit jejich stand-up comedy v éteru.

Velký sál pražské Lucerny je ještě prázdný, ale na pódiu stojí hlouček komiků, včetně Nastyho, Arnyho a Vojtaana. „Kluci, pojďme si ještě zkusit ten závěr,“ svolává všechny Karel Hynek, herec, komik a pomyslný šéf stand-upové show Na stojáka. Vedle něj se shromáždí špička české komediální scény v čele s Lukášem Pavláskem, Danielem Čechech a Jakubem Žáčkem. Dnes večer se bude Lucerna otřásat smíchy v základech. Slaví se tu totiž 15 let od první show Na stojáka!

Ačkoliv je Brzda Evropy 2 zvyklá v rádiu vystupovat jako trojice, ve stand-upu fungují každý zvlášť. Lehká nervozita je znát na všech – nakonec, rozesmát vyprodanou Lucernu není žádná sranda – ale když se kluci společně usadí na gauč k rozhovoru a my zapneme kameru, hned z nich začnou padat vtípky. Že by profesionální deformace? 🙂

 

„Na stand-upu je nejhorší začátek, když to musíš rozjet, pak prostředek, když se ztratíš, no a pak i konec, to je taky těžký,“ odpovídá Vojtaano na mou otázku, co je na stand-upu nejtěžší. Profesi komika zkrátka nezapře. Všichni kluci sice během rozhovoru vtipkují, ale na otázky odpovídají vážně. Mluví o svém nejtrapnějším zážitku, o tom, kde berou inspiraci, i o tom, z jakých témat se už podle nich legrace rozhodně nedělá. Arny je tak trochu komik filozof a od stand-upu chce něco víc. „Pro mě to není jen o té srandě. Chci, aby mi někdo něco zajímavého sdělil a já se k tomu pak mohl vrátit.“

V backstagi v Lucerně je až nezvyklý klid. Každý komik přešlapuje na chodbě a je znát, že si v hlavě promítá své vystoupení. Před začátkem show se všichni schází u stolu a bouchá se šampaňské. „Tak ať nám to dnes vyjde. Na zdraví!“

Sál už je plný lidí, fronta na pivo je nekonečně dlouhá a Lukáš Pavlásek řeší s fotografy a kameramany poslední detaily. Kromě nás totiž bude celý večer natáčet i štáb Na stojáka. O to víc se to musí povést!

Světla se pomalu zhasínají a show se rozjíždí. Komici si mohou oddychnout, publikum na jednotlivá vystoupení reaguje skvěle a po žádném vtipu nezavládlo trapné ticho. Arny vypráví o své cestě do USA, Vojtaano probírá vztahy a třešničkou na dortu celého večera je vystoupení Nastyho a jeho kamaráda En.Drua. 15 let Na stojáka se oslavilo se ctí.

Naše rádiové trio má ovšem před sebou ještě hodně práce. Čeká je turné nazvané Zakázaný radio Live, při kterém v českých městech předvede zábavou show plnou her, improvizací a scének. Pokud tedy chce vidět naživo Nastyho, Arnyho a Vojtaana opět pohromadě, neváhejte a doražte s kluky zažít vtipný večer. Jistě to bude stát za to!

 

 

Foto: Jan Faukner

Barbora Koubová6. prosince 2019 10:26