Právě vysíláme

Katka Říhová: Mezi řidiči – rodiči jsou dva tábory. Já patřím k těm „opatrnost nade vše“

23. září 2021 8:23
Katka Říhová: Mezi řidiči – rodiči jsou dva tábory. Já patřím k těm „opatrnost nade vše“

Zprávařka Katka Říhová je neodmyslitelnou součástí vysílání Ranní show Evropy 2 s Leošem Marešem a Patrikem Hezuckým. A protože letos v březnu se navíc stala maminkou, rozhodli jsme se ji pro vás vyzpovídat. Zeptali jsme se například na to, jaká je řidička, jak její chování na silnicích ovlivnilo narození potomka či jak se podle ní chovají ostatní a co by jim vzkázala.

Jaká jste řidička?

Čím dál opatrnější, řekla bych. Asi jsem byla opatrná vždycky, ale teď s příchodem miminka, je to ještě o level výš. Snažím se předvídat a myslet i za ostatní. Takže pokud někdo říká, že si za volantem odpočine, pro mě to rozhodně neplatí. Já jsem vždy raději ve střehu.

Jaké auto jste si pořídila a co ve vaší výbavě nesmí chybět?

Nedávno jsme si pořídili BMW 3 GT, a to ze dvou důvodů. Samozřejmě velký kufr, kam se pohodlně vejde kočárek, ale zároveň je to pro mě i symbol reprezentativnosti a takové té automobilové ladnosti. Je to můj druhý bavorák. Za svou motoristickou éru jsem měla to štěstí vyzkoušet řadu skvělých aut, přes Jeep po elektromobil od Hyundai a musím říct, že ve výbavě (když už se tedy zaměříme na ta auta s top výbavami) neumím ocenit až tak úplně hlídání jízdních pruhů, za to v zimě vyhřívání a v létě ventilaci sedadel, to oceňuji velmi. Měla jsem ale i auto, v jehož základní výbavě nebyl stojan na pití. A to už prosím pěkně nikdy víc.

Jak se pro vás změnilo cestování autem, když máte nyní malé dítě?

Myslím, že mezi řidiči – rodiči jsou dva tábory. První jedou co nejrychleji a klidně riskuji, protože mají plačící dítě v sedačce a chtějí s ním být co nejrychleji doma. Druhý tábor, do toho patřím já, je tábor řidičů, kteří čekají u cedule „Dej přednost v jízdě“ klidně 10 minut, než jsou si opravdu stoprocentně jistí, že nic nejede a dlouho nepojede. Tímto se omlouvám všem vystresovaným řidičům, kteří si za mnou postáli, ale mateřské pudy prostě velí jasně. Opatrnost nade vše.

Měla jste nějakou nehodu na silnici?

Jak se ťuká na dřevo přes klávesnici? Žádné vážné nehody jsem se nikdy naštěstí nezúčastnila. Nicméně pár škrábanců a ťukanců při parkování už mi v pojišťovně zapsali.

Jak se podle vás Češi chovají na silnicích?

Nemám vůči Čechům obecně žádné výhrady, nedokážu to asi úplně rozlišit. Je pravda, že zrovna nedávno jsme se vraceli z dovolené a dost agresivně nás předjížděl nějaký Němec, ale jsem si jistá, že to není nijak definující a stejně jako u nás je to případ od případu. Kdyby chtěl někdo vidět opravdový rozdíl v chování na silnici, tomu bych doporučila navštívit Vietnam. Tam platí, že kdo víc troubí a má větší auto, ten má přednost.

Co říkáte akcím na podporu snížení nehodovosti na silnicích, jako je například Bezpečně na cestě?

Podle mě je každá kampaň, která přiměje řidiče být alespoň o 1 % opatrnější, k nezaplacení. Zrovna nedávno se v mé rodné vsi stala tragická nehoda kvůli alkoholu za volantem, při které zemřelo malé dítě. Někdy jsou ty karamboly tak strašně zbytečné, až je z toho člověku úzko.

Evropa 2 je partnerem Bezpečně na cestě. Projekt se zaměřuje na všechny účastníky silničního provozu od malých dětí přes mladé řidiče až po seniory. Realizace projektu je financována z prostředků Fondu zábrany škod, a to podle pravidel uveřejněných na stránkách www.fondzabranyskod.cz.

Články, které by tě mohly zajímat