Právě vysíláme

Česká republika bude bojovat o Oscara s filmem Zátopek

11. října 2021 14:10
Česká republika bude bojovat o Oscara s filmem Zátopek

Do boje o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film pošle Česká filmová a televizní akademie snímek režiséra Davida Ondříčka Zátopek. Film přibližuje životní příběh českého olympijského šampióna Emila Zátopka, hlavní role ztvárnili Václav Neužil a Martha Issová.

Drama Zátopek přibližuje osobnost nejslavnějšího českého atleta a čtyřnásobného olympijského vítěze, který dodnes inspiruje sportovce po celém světě. Představuje českého vytrvalce a celebritu snažící se nalézt důstojnou existenci v politicky komplikované době a zároveň manžela olympijské vítězky Dany Zátopkové.

„Je to téměř klasický příběh outsidera a v podstatě ne příliš talentovaného sportovce. Zároveň je to příběh člověka s ohromnou vůlí a touhou vyhrávat, zarputilého a nezlomného, který se stal legendou. Osamělého, přemýšlivého běžce a zároveň veselého mluvky, který touží po obdivu. Atleta s obrovskou touhou porazit své soupeře, pro kterého však bylo přátelství více než vítězství,“ říká o svém díle Ondříček. Na karlovarském festivalu řekl, že o možnosti natočit o Zátopkovi film uvažoval několik desítek let a slavný atlet ho fascinoval od dětství.

Ceremoniál 94. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd je naplánován na neděli 27. března 2022. Užší výběr kandidátů na Oscara bude zveřejněn v úterý 21. prosince 2021 a nominace budou oznámeny v úterý 8. února 2022. Akademici letos vybírali ze 13 českých hraných, dokumentárních i animovaných filmů. Za filmem Zátopek se umístily v abecedním pořadí filmy Atlas ptáků a Myši patří do nebe.

V loňském roce do boje o Oscara vyslali akademici drama Šarlatán Agnieszky Holland, které se probojovalo do užších nominací. Od roku 1929, kdy se ceny americké akademie udělovaly poprvé, se podařilo cenu za nejlepší cizojazyčný film získat dvěma československým a jednomu českému filmu. V roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose. O dva roky později zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Články, které by tě mohly zajímat