Právě vysíláme

Utratí celé kapesné za dva dny? Dětský spořicí účet rozvíjí finanční gramotnost

12. října 2020 5:00
Utratí celé kapesné za dva dny? Dětský spořicí účet rozvíjí finanční gramotnost

Přemýšlíte, jak naučit svého potomka zacházet s penězi, a ještě mu něco našetřit do začátku dospělého života? Pořiďte mu spoření pro děti. Moderní technologie školáky fascinuje a dá jim pocit svobody v rozhodování. Přinášíme i další tipy, jak naučit ratolest šetřit a utrácet s rozmyslem.

Naučte své dítko finanční zodpovědnosti

Speciální účet na spoření pro děti dává vašim ratolestem možnost volby. Ušetří si pětistovku, kterou dostane od babičky k narozeninám, na budoucí výdaje, nebo ji ihned utratí za sladkosti? Nelehké rozhodování rodičů, jak děti naučit finanční gramotnosti, usnadníme následujícími radami.

1. Spořicí účet

Nejprve svému potomkovi založte účet, díky kterému můžete do dětského účetnictví nahlédnout i vy. Banka Creditas nabízí dětský účet Spoření Richee Junior, který můžete snadno ovládat přes internetové bankovnictví. Díky měsíčnímu limitu na výběr financí nebo platby nemusíte mít strach, že by z účtu zmizelo více peněz, než je rozumné. Navíc se uložené kapesné i peněžní dárky od babiček a dědečků úročí, takže v 18 letech může čerstvý dospělák vyběhnout do světa s naditou peněženkou.

2. Kapesné

S nástupem do školy by mělo mít dítě možnost nakládat s vlastními penězi. Ze začátku stačí jen třeba stokoruna měsíčně, s rostoucími nároky je vhodné částku navyšovat. Starší děti už si z vyššího kapesného mohou samy hradit třeba obědy, tramvajenku nebo účet za telefon. Nezapomeňte, že kapesné byste měli brát jako výhradní majetek dítěte – nerozčilujte se, když vše utratí naráz. Pokud má vaše ratolest problémy se sebekázní a „neudrží korunu“, dávejte mu část kapesného jednou týdně, utrácení se mu bude lépe časově plánovat.

3. Peníze za pomoc v domácnosti?

V některých rodinách dostávají děti drobné finanční odměny např. za úklid pokoje nebo pomoc v domácnosti. Taková „mzda“ však může uškodit – pomoc v rodině by měla být samozřejmostí, ne práce s nárokovatelnou finanční odměnou. V některých případech by podobná výchova mohla dojít až do situace, kdy dítě neudělá nic samo od sebe a za vše bude vyžadovat odměnu.

4. Finanční dárky – utratit, nebo uspořit?

Čím jsou děti starší, tím častěji dostávají k narozeninám i Vánocům finanční dary. Domluvte se s příbuznými, že je mohou zasílat rovnou na spořicí účet, kde se část daru bude úročit. Zároveň však neochuďte o dárek natěšené dítě nebo puberťáka. Druhou část finančního daru by měli mít možnost utratit podle vlastní vůle. Záleží jen na vzájemné domluvě, jaká část daru půjde na spoření a jaká na útratu.

Finanční gramotnost pro lepší budoucnost našich dětí

Zvládnutá finanční gramotnost je pro děti důležitá – zejména v začátcích dospělosti. Jen díky ní se potomci naučí, jak hospodařit, šetřit, na co si dát pozor při půjčování peněz nebo kdy je bankovní produkt opravdu výhodný. Podle posledních výzkumů dosahuje finanční gramotnost českých dospělých asi 57 %. Odrůstající generace však může tento údaj zvýšit. Pomozme našim dětem, aby pro ně nebyly finance a utrácení každodenním bojem.