Právě vysíláme

Kauza TikToku v Čechách: Statní úřady i soukromé firmy zakazují používání aplikace

17. března 2023 13:01
Kauza TikToku v Čechách: Statní úřady i soukromé firmy zakazují používání aplikace

Státní úřady a podniky i soukromé firmy v ČR zakazují svým pracovníkům z bezpečnostních důvodů používání čínské aplikace TikTok na služebních počítačích a telefonech. Zákaz často platí i pro osobní zařízení, pokud je zaměstnanci používají k práci.

Vyplývá to z ankety ČTK mezi úřady a společnostmi. Vlastní účet na sociální síti TikTok měly jen některé státní instituce, třeba Úřad vlády ČR, který již svůj účet zrušil. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal minulý týden varování před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů. Aplikace podle NÚKIB představuje bezpečnostní hrozbu.

Vláda si zřídila účet na TikToku v době epidemie nemoci covid-19, kdy byl premiérem Andrej Babiš (ANO). Chtěla na této síti mimo jiné vyvracet dezinformace o očkování proti koronaviru. „TikTok úřadu vlády, který byl zřízen v době covidu a který jsme nyní stejně nevyužívali, jsme zrušili. A všichni zaměstnanci, kteří k němu měli přístup, aplikaci odinstalovali,“ řekl ČTK mluvčí vlády Václav Smolka. Zaměstnanci úřadu také mají obecně zakázáno na zařízení svěřená od Strakovy akademie, instalovat aplikace nesouvisející s výkonem práce. „Poté co NÚKIB vydal varování, byli zaměstnanci ještě zvlášť upozorněni na tuto hrozbu,“ doplnil Smolka.

Kancelář Senátu na základě varování NÚKIB vydala varování pro členy senátorského sboru, svoje zaměstnance a externí pracovníky, v němž zakázala používání aplikace TikTok u všech zařízení, které využívají k pracovním účelům a mají přístup do interního systému.

Státní úřady zakazují instalovat TikTok i na soukromých zařízeních, pokud je zaměstnanci používají ke služebním účelům. Takto postupuje třeba ministerstvo zemědělství, uvedl mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Rovněž zaměstnanci ministerstva kultury nemají povoleno instalovat a používat TikTok na jakýchkoli zařízeních umožňujících přístup k informačním systémům úřadu.

TikTok nesmí mít na pracovních zařízeních ani zaměstnanci polostátní energetické společnosti ČEZ, uvedl mluvčí firmy Roman Gazdík. Ani soukromá energetická firma innogy TikTok nepoužívá. „Interně u nás platí doporučení, neinstalovat tuto aplikaci na zařízení, která mají přístup k firemním datům,“ řekl mluvčí společnosti Pavel Grochál.

Také Akademie věd ČR po varování NÚKIB zakázala zaměstnancům kanceláře akademie a akademické radě instalaci a používání TikToku na zařízeních k pracovním účelům. Ředitel Kanceláře Akademie věd ČR Leoš Horníček řekl ČTK, že zaměstnance požádal, aby aplikaci odinstalovali ze svých zařízení a rovněž vyzval ředitele všech pracovišť akademie ke zvážení přijetí příslušných opatření.

Varovat zaměstnance před riziky aplikace TikTok hodlá operátor Vodafone. „Doporučíme jim nepoužívat ji. Pro oblast kritické informační infrastruktury bude instalace aplikace zakázaná,“ řekl ČTK mluvčí Ondřej Luštinec. „Varování NÚKIB bereme vážně, zaměstnance jsem o aktuálním vývoji situace informovali,“ dodala mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivá.

Podle Asociace komunikačních agentur TikTok stejně jako celý digitální svět skrývá skvělý potenciál, ale také hrozbu v oblasti bezpečnosti dat. „Doporučujeme našim členům a všem zadavatelům vyhodnotit míru hrozeb spojenou s užíváním platformy TikTok jako komunikačního kanálu prostřednictvím analýzy rizik. Především je vhodné zvážit používání technologie a zamyslet se nad tím, co skrze aplikaci sdílí,“ uvedla ředitelka asociace Kateřina Hrubešová.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat