Právě vysíláme

10 tipů, jak zlepšit vaši formu na kole

23. května 2019 10:10
10 tipů, jak zlepšit vaši formu na kole

Vášnivě jezdíte na kole a chcete zlepšit váš osobní výkon? Pokud ano, tak jste na správném místě! Šestice britských Olympioniků vysvětlují, jak se dostávají před závodem do formy – jejich tipy jsou vhodné pro cyklisty na jakékoliv úrovni.

Velká Británie se v posledním desetiletí stala doslova cyklistickou velmocí a velkou zásluhu na tomto počinu má šestice cyklistů Lizzie Deignan, Geraint Thomas, Chris Froome, Laura Kenny, Adam Yates a Sir Bradley Wiggins. Za jejich nadvlády nad světem cyklistiky se ostatní milovníci tohoto skvělého sportu, ač jako profesionálové či amatéři, neustále ptali: Jak je možné, že tito atleti mohli dosáhnout takových výsledků?

Ačkoliv britští sportovci svůj přesný tréninkový režim tají, dovolili si prozradit některé detaily o tom, jak se udržují ve formě před závodem a následně jak úspěšně zvládnout náročný závod. Jejich deset tipů si můžete přečíst níže.

„Jezte pravidelně – nikdy nevynechávejte snídani, oběd či večeři.“Lizzie Deignan, stříbrná medailistka na Olympijských hrách v Londýně z roku 2012.

„Když jedete do kopce, atakujte strmější části a odpočívejte při mírnějším stoupání.“Geraint Thomas, vítěz Tour de France z roku 2018.

„Snažte se nehýbat horní části tělem, ušetříte potom energii.“Chris Froome, čtyřnásobný vítěz Tour de France, vítěz Giro d’Italia z roku 2018 a vítěz Vuelta a Espana z roku 2017.

„Zlepšete si rychlost – zkuste intervalové cvičení, kde sprintujete 20 sekund a následně odpočíváte 40 sekund. Tohle udělejte čtyřikrát a máte jednu sérii. Sérií můžete udělat, kolik chcete.“Laura Kenny, čtyřnásobná olympijská vítězka a nejúspěšnější dráhová cyklistka v historii Olympijských her.

„Posouvejte vaše limity pravidelně – čím těžší je trať, tím se budete cítit lépe, když ji zdoláte.“Adam Yates, čtvrté místo na Tour de France v roce 2016.

„Nestoupejte po strmém kopci s vysokým řazením, aniž byste si byli stoprocentně jistí, že ten kopec zvládnete vyjet až do vrcholu.“Sir Bradley Wiggins, vítěz Tour de France z roku 2012.

„Neustále pilujte fyzičku.“  – Lizzie Deignan.

„Užijte si každou jízdu.“Laura Kenny.

„Nevymlouvejte se a choďte trénovat ještě s parťákem či parťačkou, abyste měli větší motivaci.“Lizzie Deignan.

Snad vám tyto rady pomůžou zlepšit vaší cyklistickou formu!

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

Články, které by tě mohly zajímat