Právě vysíláme

Jak ve tmě vidí šelmy? Pražská zoo si pro návštěvníky připravila noční prohlídky

15. září 2021 15:02
Jak ve tmě vidí šelmy? Pražská zoo si pro návštěvníky připravila noční prohlídky

Pražská zoologická zahrada připravila pro své návštěvníky noční prohlídky areálu. Lidé budou po setmění moci zvířata ve výběhu pozorovat prostřednictvím termokamer, noktovizoru a dalších zařízení pro noční vidění. Díky nim tak budou moci zjistit, jak ve tmě vidí například šelmy nebo hadi. Vstupenka bude zájemce stát tisíc korun.

„Nově představujeme speciální noční prohlídky, během kterých budou návštěvníci vybaveni termokamerami i další technikou, aby mohli sledovat život v noční zoo a současně se kolem sebe rozhlédnout očima zvířat,“ uvedl ředitel zoo v pražské Troji Miroslav Bobek.

Nový program trvá asi 90 minut. Během něj se podle mluvčí účastníci seznámí mimo jiné s tím, co zvířata dělají po západu slunce. Dozví se také to, jak funguje u různých druhů zvířat termoregulace jejich těl.

Termokamerou bude možné pozorovat například plameňáky. Podle ředitele zoo Bobka lidé díky ní uvidí třeba to, jak těmto dorůžova zbarveným vodním ptákům postupně chladne noha, na níž stojí ve vodě, a jak ji střídají za druhou, kterou do té doby hřáli u těla.

Lidé budou mít k nočnímu pozorování zvířat speciální techniku. V zoo dostupná termovizní kamera, která poskytuje jasný obraz i ve tmě, v mlze nebo v dešti, dokáže podle Dosedělové detekovat zvíře na vzdálenost asi 70 metrů. Zatímco termokamera je citlivá na tepelné záření a lze ji tak přirovnat k pohledu očima hada, druhé dostupné zařízení – noktovize – pracuje s odrazy světelného záření. Způsob nočního vidění zesílením odrazů nejslabších zbytků světla je podle mluvčí zoo vlastní šelmám, kopytníkům a z ptáků třeba sovám nebo kiviům.

Zoo v pražské Troji patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa. Kvůli pandemii covidu-19 však zaznamenala úbytek návštěvníků. Loni do zahrady zavítalo 851 623 lidí, tedy téměř o 605.000 méně než v roce 2019. Zoo byla v důsledku protiepidemických opatření 114 dnů uzavřena pro veřejnost a v mnohé další dny roku byl provoz omezený.

Články, které by tě mohly zajímat