Právě vysíláme

Čínská expedice poprvé přistála na odvrácené straně MĚSÍCE!

4. ledna 2019 12:10
Čínská expedice poprvé přistála na odvrácené straně MĚSÍCE!

Čínská sonda Čchang-e 4 se stala první vesmírnou sondou v historii, která úspěšně přistála na odvrácené straně Měsíce. Číňané výsledek hájí jako úspěch pro lidstvo a nyní chtějí vykonat biologické experimenty a zkoumat geologii tohoto tajuplného území.

Historický krok pro lidstvo?

O úspěšném přistání sondy informoval čínský deník China Daily, který zároveň poskytl první záběry z takzvané „temné“ strany Měsíce. Zdá se, že ona opravdu moc temná není!

(Text v překladu zní: Čínská sonda Čchang-e 4 fotí odvrácenou stranu Měsíce)

Čína v minulosti prohlásila, že se chce stát vesmírnou velmocí. V roce 2017 uvedla, že chce vyslat kosmonauty na Měsíc a do roku 2022 chce dokončit stavbu vlastní vesmírné stanice. Úspěšné přistání na odvrácené straně Měsíce dokazuje, že to nebyly jenom prázdné řeči – Čína to s vesmírem myslí vážně!

Odvrácené straně Měsíce se přezdívá „temná“ strana, jelikož ji ze Země nevidíme. Důvodem je fenomén takzvané „vázané rotace“, při které se Měsíc otáčí kolem Země tak, aby byl celou dobu otočený na jednu stranu. Dosavadním vesmírným expedicím se povedlo přistát pouze na bližší straně Měsíce.

Budou Čínu následovat i jiné země s vesmírným programem? Představuje tato expedice skutečný krok dopředu pro lidstvo? Napište nám váš názor do komentářů!

Zdroj: China Daily, BBC, Twitter, NASA

13 tipů na zábavné a levné rande v zimě

Články, které by tě mohly zajímat