Právě vysíláme

Člověk v tísni odmítá peníze z benefičního koncertu Nohavici. Organizaci vadí zpěvákova medaile od Putina

10. března 2022 12:28
Člověk v tísni odmítá peníze z benefičního koncertu Nohavici. Organizaci vadí zpěvákova medaile od Putina

Písničkář Jaromír Nohavica byl v minulosti oceněn vyznamenáním od ruského prezidenta Vladimira Putina a jak nyní veřejně uvedl, medaili nehodlá vracet ani po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Na podporu země zmítané válkou se pak ale rozhodl uspořádat benefiční koncert, jehož výtěžek měl putovat do neziskové organizace Člověk v tísni.

Nohavica před časem oznámil, že si nechá ocenění Puškinova medaile, které dostal od ruského prezidenta Putina. Hudebník si ji od něj osobně převzal v Kremlu. Krátce po ruském vpádu na Ukrajinu řekl, že si ocenění ponechá, protože ho dostal „za písně a ne za válčení“. Proti válce se ale postavil. Prostřednictvím internetu odvysílal 2. března 2022 ze svého bytu živě koncert Vlašťovko, leť. Odsoudil při něm válku na Ukrajině, zpíval ukrajinsky i rusky a řekl také, že nesouhlasí s Putinem a že válka je mu proti srsti.

Polská strana ovšem stejně zrušila všechny jeho plánované jarní koncerty v Polsku. Vzhledem k současné situaci se posléze Jarek Nohavica dohodl na pořádání benefičního koncertu v ostravském Pokladu s tím, že celý výtěžek z koncertu poputuje na konto humanitární organizace Člověk v tísni – SOS Ukrajina.

Samotná organizace ovšem nyní uvádí, že o této domluvě nevěděla a finanční dar od zpěváka nepřijme. Peníze by ovšem nepřijala ani v případě, kdy by byla organizátory předem informována. „Myslíme si, že je těžko obhajitelné, aby písničkáři přijímali medaile od autoritářů, kteří nechávají zavírat a zabíjet oponenty a rozpoutávají války, aby pak posílali jejich obětem peníze. S něčím takovým nechceme spojovat dobré jméno Člověka v tísni,“ napsala organizace na twitteru.

 

Toto rozhodnutí pak vyvolalo na sociálních sítích velkou diskuzi a rozdělilo uživatele na dva tábory. Někdo si myslí, že Člověk v tísni udělal správně a druzí se domnívají, že dobrovolní dárci by se rozhodně neměli škatulkovat a finanční pomoc je důležitější než Nohavicovo rozhodnutí vyznamenání nevrátit.

Co si o tom myslíte vy? Napište nám do komentářů.

Články, které by tě mohly zajímat