Právě vysíláme

Klobouk dolů: Muž vyšplhal na mrakodrap v Hong Kongu, ač je na vozíku

17. ledna 2021 15:10
Klobouk dolů: Muž vyšplhal na mrakodrap v Hong Kongu, ač je na vozíku

Sedmatřicetiletý Lai Chi-wai se stal v Hong Kongu prvním lezcem, kterému se na invalidním vozíku podařilo vystoupat více než dvě stě padesát metrů po stěně mrakodrapu. Výstup mu trval v sobotu více než deset hodin a akcí se mu podařilo získat 5,2 milionu hongkongských dolarů (14,5 milionu Kč) pro pacienty s poraněnou míchou.

„Měl jsem celkem obavy,” řekl Lai k výstupu. „Při lezení na hory se můžu držet kamenů nebo využít malých děr, u skla se mohu spolehnout jen na lano, na kterém visím.”

Lai ochrnul od pasu dolů před deseti lety po autonehodě. Před rokem 2011 byl čtyřikrát mistrem Asie v lezení po skalách a v jednu chvíli byl osmý na světě. Po nehodě pokračuje v lezení na invalidním vozíku, který má upevněný v kladkovém systému. Před pěti lety tak vylezl na takřka pět set metrů vysokou horu Lion Rock, která je lidovým symbolem hongkongské síly a odhodlání.

Z bezpečnostních důvodů Lai nevylezl až na úplný vrchol tří set metrového mrakodrapu Nina Tower na poloostrově Kowlon. I tak věří, že se mu výkonem podaří oslovit lidi. „Někteří lidé nechápou obtíže zdravotně postižených, někteří si myslí, že jsme vždy slabí, potřebujeme pomoc, potřebujeme asistenci, potřebujeme soucit. Ale já chci říct všem, že to tak nemusí být,” prohlásil.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat