Právě vysíláme

Kniha od Agathy Christie Deset malých černoušků změní název. Slovo „černoušci“ půjde pryč

7. září 2020 14:10
Kniha od Agathy Christie Deset malých černoušků změní název. Slovo „černoušci“ půjde pryč

Kniha Deset malých černoušků se řadí mezi nejznámější díla slavné autorky Agathy Christie. A věřte, že pokud do roku 2020 neměl s názvem detektivky nikdo problém, nyní tomu už tak rozhodně není.

Kniha, které se prodalo přes 100 milionu výtisků, změní ve Francii svůj název. Po odsouhlasení pravnuka samotné spisovatelky z titulu zmizí slovo „černoušci“ a bude prodávána jako Bylo jich deset.

James Prichard tvrdí, že jeho prababička původním názvem rozhodně nechtěla nikomu ublížit, ale zkrátka jen volila slova, která byla tehdy používána. Při psaní knihy se navíc autorka inspirovala známou písní. Se změnou názvu ovšem souhlasí, protože tento slovník je dnes již zapomenut.

Román byl poprvé vydán v Británii roku 1939 a nesl název Ten Little Niggers. Ve Spojených státech se pak na trh dostal jako Ten Little Indians (Deset malých indiánů), o rok později však byl název změněn a na větu And Then There Were None (A pak tam nebyl nikdo).

Změna názvu tak slavného díla pochopitelně budí emoce a ne všem se zamlouvá. Jak informuje IDNES.cz, francouzský novinář François Busnel například tvrdí, že „zjemnit můžeme úplně všechno, ale každá kniha by měla mít vztah ke své době“.

Co si o změně názvu myslíte vy? Dejte nám vědět svým hlase v anketě.

Nahrávání ... Nahrávání ...

Zdroj: idnes.cz

Články, které by tě mohly zajímat