Právě vysíláme

Největší ohniska nákazy koronavirem jsou Praha a Moravskoslezský kraj. Vláda představila semafor okresů

3. srpna 2020 13:10
Největší ohniska nákazy koronavirem jsou Praha a Moravskoslezský kraj. Vláda představila semafor okresů

Ministerstvo zdravotnictví dnes na tiskové konferenci poprvé představilo takzvaný semafor, tedy mapu okresů podle epidemiologické situace.

Podle něj nejsou v Česku okresy, kde by byla horší epidemická situace než stupeň 1 (označený zeleně). Těchto okresů je devět. Jsou to Praha, Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek a dále Brno-město, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy jsou bílé, tedy bez rizika.

„Hodnotí se 25 parametrů. Jsou výsledkem týdenního souhrnu denních sledování. Konečné rozhodnutí o daném stupni je výstupem odborné expertizy epidemiologů a hygieniků,“ řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška bylo za červenec nově diagnostikováno 4 597 lidí s Covidem-19, což je velké množství. „Velká část jde na vrub Moravskoslezského kraje a Prahy,“ řekl Dušek. Podle něj ale musí velmi málo lidí do nemocnic. Nově hospitalizovaných bylo 237 lidí a vážný průběh mělo 33 z nich. Zhruba polovina mezi hospitalizovanými byli lidé nad 65 let, senioři měli 26 vážných průběhů z celkových 33 za celý měsíc.

Podle ředitelky Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové bude výskyt viru v Praze vždycky vyšší než v ostatních částech země. Nové případy podle ní často souvisejí se skupinami mladých lidí nebo agenturními zaměstnanci. „Bohužel se zapomíná držet odstupy tam, kde je to možné. Jakmile to počasí dovolí, budou se roušky určitě znovu nosit i v nadzemní MHD,“ uvedla Jágrová.

Semafor určující míru rizika bude ministerstvo aktualizovat v týdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů – bílé, zelené, žluté a červené. Na základě dané barvy budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat